Žena pod vlivem alkoholu bušila a kopala do plexiskla. Jelikož odmítala přestat, museli na místo dorazit strážníci. Agresivní cestující tak místo v autobuse odjela ve voze Městské policie Pardubice, a to rovnou na záchytku. Ženině chování přihlížel také její přítel, ani on autobusem neodjel. „Šlo o dvojici nám velmi známých bezdomovců proslulou četnými agresivními výlevy živenými alkoholem či jinými rozpouštědly slušného jednání. V tomto případě ženě stačila hladina 1,72 promile alkoholu v dechu, která jí však zajistila další prodlouženou jízdu – na záchytku," komentoval to mluvčí pardubických strážníků Jiří Sejkora.

Přestože nebezpečná situace se vcelku rychle vyřešila, rozhodně není poslední. K podobným incidentům totiž ve vozech hromadné dopravy, případně na zastávkách dochází často. Podle ředitele Dopravního podniku města Pardubic (DPMP) Tomáše Pelikána se dříve takové potyčky opakovaly jednou za pár let, nyní je frekvence mezi nimi jen pár měsíců, někdy i méně. „Když se na to podívám historicky, agresivita lidí se stupňuje. To co jsme před 10 lety neznali, se dnes stává relativně často,“ konstatoval Pelikán.

Nejproblematičtější? Černí pasažéři a alkohol

Řidiči, revizoři i cestující pardubickou MHD jsou mnohdy svědky i extrémních případů, kdy například mladík hodil po autobusu v centru města skateboard. Ten jen o pár centimetrů minul čelní sklo a řidiče a udělal díru do masky autobusu. Muž pak na prkno naskočil a než odjel, stojící autobus ještě dvakrát obkroužil.

Další extrém nastal, když revizor objevil černého pasažéra, který odmítal za své činy nést následky. „Cestující se snažil z vozu rychle dostat, vzal pod sedačkou hasičák, vyrazil sklo u předních dveří a utekl,“ vyprávěl Pelikán. Další muž v Lázních Bohdaneč prohodil oknem trolejbusu půllitr s pivem, jelikož ho řidič s otevřenou nádobou plnou alkoholu odmítal do vozu vpustit.

Poranění revizoři

„K většině těchto závažnějších případů dochází u černých pasažérů, nebo jsou to incidenty, kdy se cestující před jízdou posilnil alkoholem, a pak se zachová tak, jak by se běžně třeba nezachoval,“ doplnil ředitel dopravního podniku. Řidiči mají oproti revizorům tu výhodu, že sedí v oddělené kabině a jsou tedy v bezpečí. To práce revizora je jen pro otrlé. „Občas dochází k drobným potyčkám ve voze nebo na zastávkách mezi revizory a černými pasažéry, z nichž si revizoři odnesou i úraz,“ popsal Pelikán.

V takovém případě na scénu nastupuje městská policie, kterou zavolá buď dispečer dopravního podniku, nebo stisknutí nouzového tlačítka. „Z místa řidiče lze stisknout nouzové tlačítko, kterým se dění z vozidla začne hlasově přenášet na dispečink DPMP i na operační městské policie, takže všichni slyší, co se tam děje, a pokud je potřeba, tak nejbližší hlídka okamžitě vyráží na místo,“ upřesnil Pelikán.

Často také strážníky volají samotní revizoři, když mají problém s prověřením totožnosti pasažéra. „Výjezdy do vozidel MHD v Pardubicích mají většinou charakter probuzení a vykázání opilé nebo jinak omámené osoby z přepravy. Další kategorií spojenou s hromadnou dopravou jsou většinou lidé v různém stavu opilosti na zastávkách, poškození zastávek a úplně nejčastější kontakt s dopravním podnikem udržujeme prostřednictvím revizorů,“ doplnil Sejkora. O pomoc musel strážníky požádat i řidič, který dojel na Dubině na konečnou, kde ho místo přestávky čekaly patálie s cestujícím, který ve voze usnul a řidiči se ho nedařilo probudit. Na místo tak museli přijet strážníci, kteří muže vykázali.

Poslední měsíce ale pracovníci dopravního podniku zažívají klidnější období, jelikož kvůli epidemické situaci cestuje v MHD méně lidí. Nejčastěji nyní dochází k drobným konfliktům, které se týkají nenasazeného respirátoru. Řidič tak neukázněné cestující upozorní, že pokud si ochranu úst a nosu nenasadí, ze zastávky prostě neodjede. „Poměrně rychle si lidé sami zjednají pořádek, protože když vidí, že řidič opravdu nepojede, nejraději by člověka bez respirátoru ukamenovali, takže on si ho poté raději vezme,“ uvedl Pelikán.

Agresivní jednání v hromadné dopravě může být přitom trestným činem. „V případě, že k agresivnímu chování dojde, může se převážně jednat o přestupek proti občanskému soužití, nebo může být takovéto jednání posouzeno jako trestný čin ublížení na zdraví nebo trestný čin výtržnictví,“ upozornil policejní mluvčí Jiří Tesař.

Zdá se také, že v linkových autobusech jsou lidé ukázněnější než v městské dopravě. Společnosti zajišťující dálkovou a linkovou dopravu se s podobnými případy setkávají zřídkakdy. „V poslední době jsme se nesetkali s žádnou velkou agresivitou cestujících vůči řidičům. Po vyhlášení povinnosti nosit respirátory byl zpočátku trochu problém s mladšími cestujícími, kdy chtěli nastoupit bez ochrany úst a nosu. Vše se uklidnilo a všichni pochopili, že to tak musí být,“ řekla Zlata Andrlová ze společnosti Zlatovánek.