Okresní soud v Chrudimi uložil trestním příkazem roční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na dva roky stavbyvedoucímu Stavitelství KRRO Praha za nedodržení technologického postupu při výstavbě domova důchodců v Hlinsku, který se v důsledku toho zřítil.

Devětatřicetiletý Luboš D. z Bězděkova na Havlíčkobrodsku měl podle chrudimského státního zastupitelství v roce 2005 v Erbenově ulici v Hlinsku provést v prvním nadzemním podlaží uvedeného domova důchodců výstavbu vnitřních cihlových pilířů, aniž by si vyžádal od statika projektu stanovisko k přesné specifikaci použitého stavebního materiálu v návaznosti na jejich rozměry. Zvolil průřez 40 x 50 cm s konstrukční výškou 3,60 m, který byl nedostatečný. Pilíře nebyly v důsledku toho schopny unést zatížení vyšších pater budovy a stavba se dne 14. září 2005 v době mezi 11.00 až 11.15 hodin částečně zřítila.

Městu Hlinsko tím byla způsobena škoda ve výši 4 710 668 Kč. Navíc zde byli těžce zraněni tři stavební dělníci, kteří se v uvedenou dobu nacházeli v horních patrech budovy. Šlo o 31letého muže ze Světlé nad Sázavou, který utrpěl zhmoždění mozku, otevřenou zlomeninu bérce, zlomeninu pravé lopatky, zhmoždění břicha a pravé nadledvinky, tržné rány na hlavě, v obličeji a na končetinách. S těmito zraněními nebyl šest měsíců schopen jakéhokoliv pohybu a jeho léčení přetrvává do současnosti. Těžce zraněn byl rovněž 40letý dělník z Chotěboře a další 22letý muž ze Slovenska.

Soud uznal pod tíhou těchto důkazů Luboše D. vinným z trestného činu obecné ohrožení a vyměřil mu už zmíněný trest. Trestní příkaz není však ještě pravomocný. Obžalovaný si proti němu může totiž podat odpor a celá kauza by se začala v takovém případě projednávat znovu a veřejně.