Do hledáčku policie se dostali už v minulém týdnu. To na Kutnohorsku odcizili světlemodré vozidlo Citroën Xsara a s ním se vydali na cestu směr Pardubice. Jejich cestování pak mohli sledovat kriminalisté podle vloupaček.

Jak potvrzují samotní policisté, jen za poslední týden došlo na Pardubicku k nárustu vloupání do malých prodejen nebo nebo místních hospůdek. Scénář pokaždé stejný – zmizely cigarety, alkohol a jídlo. Partička potřebovala zásoby. A nezůstalo jen u toho. Jejich auto také potřebovalo ‚krmení‘ a proto došlo i na krádeže benzínu. K té došlo tento pátek v Lázních Bohdanči.

Jak již Deník informoval, terčem se stal na parkovišti odstavený favorit. Čtveřice mladíků pravděpodobně šroubovákem prorazila díru do nádrže. Jejich počínání si všimli svědkové, kteří na místo přivolali bohdanečské strážníky. Ti už věděli, že stejná skupinka s popsaným vozidlem si jen o chvíli dřív obcházela v místním kempu holandský karavan. Rovněž tady byli pachatelé vyplašeni majitelem kempu. Když na parkovišti, kde kradli benzín, zjistili, že někdo volá policii, naskákali do vozidla a kvapně odjeli. Zůstala za nimi jen louže rozlitého paliva, která hrozila požárem.

Podle popisu policisté i kriminálka věděli, že se jedná o hledané vozidlo a protože stopa byla čerstvá, rozjela se v pátek v okolí Bohdanče pátrací akce. Policisté prohledali kemp v okolí písníku na Hrádku a všechna parkoviště v okolí, jenže modrá xsara nebyla nikde k nalezení. Štěstí měli ale hned o den později.

„Při běžné činnosti kontrolovala v noci policejní hlídka v Hlaváčově ulici v Pardubicích vůz Citroen Xsara, který neměl zadní registrační značku. Řidič však na výzvu k zastavení nereagoval a začal policistům ujíždět,“ potvrdila Deníku mluvčí pardubické policie Markéta Janovská. Tím podle ní začala zběsilá honička ulicemi města!

Ujíždějící řidič, který nejprve vlétl do ulice Bratranců Veverkových mátl pronásledující policisty tím, že několikrát dělal, že staví. Vždy ale poté zrychlil a ujížděl. Velkou rychlostí projel i jednosměrku ve Smilově ulici. „Nedaleko finančního úřadu ale nezvládl řízení a havaroval. Poté on i jeho dva spolujezdci začali utíkat. Policistům se však zanedlouho podařilo řidiče zadržet,“ uvedla Janovská. Jeho následná dechová zkouška byla negativní. Policisté tedy nechápali proč 17letý mladík ujížděl. To se však dozvěděli hned vzápětí. „Policisté provedli lustrace a zjistili, že po mladíkovi i po vozidle bylo vyhlášeno pátrání. Navíc nevlastní řidičské oprávnění. Přičteny mu pochopitelně byly i skutky, kterých se dopustil v Bohdanči,“ potvrdil nám jeden z policistů.

Jiří Sejkora, Jan Šafář