Pozdvižení a následné zdržení na stavbě bytového domu v ulici Na Spravedlosti ve čtvrtek způsobila událost, kdy se staveniště a pracovní nasazení změnilo v hřiště pro oblíbenou dětskou hru Na schovávanou. Pikantností je, že celá výstavba probíhá přímo naproti krajskému ředitelství policie a na stavební dělníky tak policisté mají výhled přímo z oken. Pricip, že pod svícnem bývá největší tma, se v tomto případě neosvědčil.

Kolem dvaceti policistům z odboru cizinecké policie posíleným o zaměstnance inspektorátu práce, se totiž rozhodlo překontrolovat pracovníky, kteří tam pracují. "Nešlo o nahodilou akci, policisté se na kontrolu připravovali delší dobu. Příprava mimo jiné zahrnovala i kontrolu oplocení areálu a zmapování možných průchodů tak, aby v den kontroly byly všechny "nouzové východy" skrz nejrůznější díry v plotě důkladně zajištěny," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Záměr se policistům vydařil. Po deváté hodině ranní, kdy se celá akce odehrála, připomínalo staveniště jedno velké hřiště. Řada pracovníků dle policistů doslova zahazovala pracovní náčiní a pokoušela se předstírat náhodné kolemjdoucí, kteří na stavbu zabloudili. Další se z areálu pokoušeli vytratit skrz oplocení, kde ovšem na ně už čekali připravení muži zákona.

Poslední parta se pak rozhodla pro hru Na schovávanou. "Pro některý si policistů museli dojít například do podzemních garáží, kde se někteří pokusili před kontrolou urkýt," uvedla Eva Maturová.

Celkem bylo zapykaných dělníků patnáct.

"Prověřování a dokazování je na počátku, ale vše nasvědčuje tomu, že firma zajištující stavbu byla různými subdodavateli uvedena v omyl a na několik hodin se ze staveniště neozýval tak intenzivní hluk, jaký byl doposud standardem. Jak se už na místě ukázalo, všech patnáct zajištěných cizinců bylo dle dokladů na území naší republiky pouze na takzvaný bezvízový styk a bylo s nimi zahájeno správní vyhoštění. Subdodavatelé nyní mohou očekávat úředníky ze státního úřadu inspektorátu práce. Pakliže se prokáže, že někteří z nich zaměstnávají osoby bez pracovního povolení ve větším rozsahu, hrozí jim i zahájení trestního stíhání," uzavřela Eva Maturová.