Policie na Chrudimsku odhalila a obvinila podvodníka, který napáchal škody za zatím zjištěných 25 milionů korun. Sliboval obchodem s cennými papíry pohádkové zisky, které samozřejmě nikdy neplánoval vracet.

Policie spustila akci s krycím názvem Investor. Tím byl devětačtyřicetiletý muž z Chrudimska, který podle dosavadních zjištění podnikal bez příslušného povolení České národní banky. Jeho podnikání připomíná spíš turecké hospodářství kombinované s hrou zvanou letadlo.

Tento muž prostřednictvím svých příbuzných a známých rozjel investiční akci, ve které se za uplynulá léta protočily až 4 miliardy korun.

Ty měl investovat na burze, ač v tomto oboru nikdy nepodnikal. O to víc ale dovedl být přesvědčivý. Desítky poškozených lákal na pohádkové úroky, výmluvnost a vlastní luxusní životní styl. Sám ale neplatil ani pojištění a s evidencí vkladů od investorů si hlavu vůbec nedělal.

„Pro stát a jeho kontrolní mechanismy byl neviditelný, neplatil ani zdravotní a sociální pojištění, nikdy nevlastnil žádné povolení k podnikání, které provozoval," konstatoval David Kakrda, zástupce vedoucího oddělení hospodářské kriminality pardubického policejního ředitelství.

Kriminalisté na stopu podivného investora přišli v roce 2015. V té době už se jeho investiční letadlo řítilo k zemi. Při rozkrývání případu se ale zjistilo, že padá z pěkně velké výšky.
„Obviněný svým věřitelům nabízel úroky ve výši 15 až 25 procent s tím, že peníze zhodnotí obchodováním na burze. Při rozkrytí bankovních účtů jsme mezi lety 2010 až 2015 byli překvapeni i my," konstatoval vedoucí chrudimské hospodářské kriminálky Radek Klukan.

TOČIL ČTYŘI MILIARDY

Obchody za danou dobu totiž dosáhly objemu kolem čtyř miliard korun.

„Při podrobnější analýze se ukázalo, že od roku 2014 došlo k výraznému útlumu obchodování na burze, ale náš obviněný i nadále peníze přijímal a využíval je k vyplácení úroků z předešlých půjček. Toto jednání naplňuje skutkovou podstatu trestného činu podvodu, ze kterého byl také obviněn," dodal Radek Klukan.

Že podvodné aktivity nejsou zrovna malého rozsahu, zjistili kriminalisté záhy při výslechu desítek poškozených. Ti se z velké části rekrutovali z okruhu mužova příbuzenstva a jeho známých, většinou na Chrudimsku.

NABÍZEL AŽ 28 PROCENT

„Při objemu částek bylo jasné, že nejde o nahodilost, ale systematické podnikání, kdy obviněný nejprve začal u známých a přátel s tím, že čím více byli ochotni dát, tím více sliboval. Někdy to mělo být až 28 procent zisku z dané částky. Peníze však používal i pro vlastní potřebu, nebo jimi vyplácel předchozí věřitele," řekl vyšetřovatel případu Martin Svoboda a popsal hlavní zbraň tohoto investora.
„Pro něj nebylo nikdy nic drahé a i tím přesvědčoval své oběti. Výmluvnost a přesvědčivost mu fungovala dostatečně. Dokázal například operovat s mobilní aplikací, na které předváděl investiční pohyby a zisky na burze. Postupně však jeho podnikání přerostlo v letadlo a co mu nevynesla burza, splácel z nových vkladů," popsal začátek pádu Martin Svoboda

NEPRACOVAL, PODNIKAL

Vyšetřování znesnadnil policistům i přístup k tomu, jak si obviněný vedl evidenci závazků. Ona totiž žádná nebyla. A ač reálné zisky neměl, dál se mu dařilo lákat další a další klienty. Kriminalisté přišli i na to, že od roku 2005 šlo o jeho jediný způsob výdělku.
Vše se začalo lámat až v roce 2014, kdy některým klientům zřejmě došlo, že své peníze nedostanou zpět.

PŘIŠLY PROBLÉMY

„Začal mít problémy s vyplácením, některým podepsal zástavy i jistiny. Dál však nabíral nové klienty," řekl vyšetřovatel Martin Svoboda.

Krom toho při trestním řízení policisté zjistili, že souběžně s vyšetřováním už běží i insolvenční řízení, kde asi padesát poškozených nárokuje 120 milionů korun v investicích a nesplaceném zhodnocení.

PRÝ CHTĚL PLATIT

„Obviněný se necítí vinen, vše prý nekonal s úmyslem spáchat podvod, ale skutečně peníze zhodnotit. Svou platební neschopnost zdůvodnil pádem cen akcií. Zatím jsme ale nezjistili, že by někdy vyplatil celou vloženou částku, pouze v některých případech vyplatil úroky. Mezi poškozenými jsou podnikatelé, ale případně i lidé, kteří hodlali peníze například z prodeje dědictví ještě více zhodnotit," dodal Martin Svoboda.

Ve chvíli, kdy se do pochybného podnikání vložila policie, šla maska dolů.

DVA ZLOČINY

Policisté jej obvinili ze zvlášť závažného zločinu podvodu, za který mu hrozí až deset let vězení. Na skončení řízení čeká muž ve vazbě, protože vzhledem k výši trestní sazby a vzniklé škody byla obava, že by se mohl začít skrývat. Současně je obviněn i z neoprávněného podnikání, za které by mu hrozilo až osm let.

Policisté mezitím také obstavili jeho účty a prohlédli jeho nemovitosti na Chrudimsku a Náchodsku.

NAŠLY SE OBRAZY

Tam byla zajištěna především elektronická data. Při domovních prohlídkách ale došlo také k objevení obrazů a grafik různých autorů, které obviněný vlastnil. Jejich hodnota spolu s hodnotou nemovitostí však představuje pouze zlomek způsobené škody.

Tu zatím kriminalisté spočítali na 25 milionů korun u celkem třinácti prokazatelně poškozených podvodem. Zvlášť běží i zmíněné insolvenční řízení, které ale není součástí toho trestního, kde se asi padesát lidí domáhá výnosů a vkladů za 120 milionů korun. Je možné, že seznam poškozených se ještě rozšíří.