Pardubická policie si došlápla na partu podvodníků, kteří se zaměřili na okrádání seniorů. Jak jsme již 15. září informovali, pardubický okresní soud poslal do vazby 25letého Martina B. z Pardubic, který byl jednou z hlavních postav celého příběhu. Ač podmínečně odsouzen, obíral vybrané oběti dál a to i poté, co mu za to policisté předali obvinění. Martin B. z celé skupiny jako jediný skončil ve vazební věznici. Jeho další kumpáni ve věku 23, 25 a 30 let jsou stále na svobodě. Podle policistů se celá tahle parta specializovala na naprosto bezcité okrádání seniorů.


"Poškození byli ve věku osmdesáti a dokonce i více než devadesáti let. Výjimkou nebyl ani 64letý muž, kterého obvinění okradli dokonce několikrát," podotýká mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Čtveřice obviněných se samostatně a v některých případech společně, pod podvodnými záminkami dostávala do bytů seniorů a ty následně okrádala o různé finanční částky.

"Princip jejich podvodného jednání spočíval v tom, že obvinění se vydávali za obchodní zástupce energetické společnosti a seniorům nabízeli revizi smluv či požadovali zaplacení neexistujícího dluhu. Pro některé obviněné nebylo těžké se za tyto obchodní zástupce vydávat, neboť v minulosti pro různé společnosti nabízející energie opravdu pracovali a za nynější oběti si vybírali právě své bývalé klienty," uvedla Janovská. To byl právě případ vazebně stíhaného Martina B., který v minulosti jako pracovník energetické společnosti pracoval. Právě z těchto dob si dotyčný natipoval zvlášť bezbranné seniory u kterých měl jistotu, že bydlí sami či jsou snadno ovlinitelní.

"Mladí muži se poté snažili působit důvěryhodně a poté měli seniorům v jejich obydlích z různých míst krást peníze. Jednalo se o částky od stovek do tisíců korun. V jednom z případů byla poškozenému odcizena i platební karta s PIN kódem a během pěti dnů stihl obviněný způsobit škodu za téměř 120 000 korun. V dalším případě měli obvinění požadovat zaplacení neexistujícího dluhu v částce 400 000 korun, kdy poškozený muž šel do banky, vybral veškerou svoji ušetřenou hotovost a podvodníkům jí předal. Celkem vyčíslená škoda se tak pohybuje v řádech statisíců korun," uvádí Markéta Janovská. Obviněným za jejich skutky hrozí tresty v rozmezí dvou až pěti let za mřížemi.

Zároveň ale policisté upozorňují, že v žádném případě nemusí jít o poslední takovou smečku. "Důrazně proto doporučujeme seniorům, aby nepouštěli nikoho cizího do svého bytu či domu a už vůbec aby nikomu nepředávali žádné finanční částky v hotovosti. Stejně tak prosíme příbuzné seniorů, aby jim zásady komunikace s cizími lidmi opět připomněli," dodává Markéta Janovská.