Vše začalo firemní předvánoční veselkou, na níž se kolegové dobře bavili. V brzkých ranních hodinách se přesunuli se do baru, kde zábava pokračovala. Tam konflikt mezi dvěma muži začal slovní přestřelkou. „Říkal mu něco o plešce a že se mu leskne hlava,“ popsal člen skupiny. To se poškozenému nelíbilo a do kolegy se pustil fyzicky. „Najednou se zvedl a nacpal ho pod bar,“ vzpomněl si další přihlížející.

Muže od sebe roztrhla servírka, která je z baru také vykázala. Zatímco poškozený se vydal směrem k domovu, obžalovaný ještě na podlaze podniku hledal své brýle.

Poté se vrátil ke skupince kamarádů, ale mrzelo ho, jakým způsobem večírek skončil a poškozenému zavolal. „Bylo mi to líto, chtěl jsem si o tom popovídat, volal jsem mu, ať na mě počká,“ uvedl před soudem obžalovaný. Podle svědků se s poškozeným chtěl udobřit, nikoli v rozepři pokračovat.

UDOBŘOVÁNÍ SE NEKONALO

Když se ale muži znovu potkali, opět došlo k bitce, při níž obžalovaný zasadil druhému muži ránu pěstí do obličeje. Poškozený upadl na zem a praštil se do hlavy. Poté už se nezvedl. „Zkontroloval jsem mu puls a zavolal záchranku. Po chvíli jsem si všiml, že modrá, puls už jsem nenahmatal, hned jsem začal s masáží srdce,“ vyprávěl obžalovaný.

Bezvládného muže si do péče převzali záchranáři, přesto později na následky krvácení do mozku zemřel.

Obžalovaný zůstal nešťastně sedět opodál na zídce. „Brečel a říkal, že ho asi zabil, že to nechtěl udělat,“ líčila kolemjdoucí žena.

Lítost vyjádřil obžalovaný i v soudní síni, rodině mrtvého muže poslal omluvné dopisy a domluvil se s ní na finanční kompenzaci. Částku přesahující milion korun začal již splácet. Aby to finančně zvládl, prodal svůj vůz. Dům, který chtěl postavit pro svou ženu, pětiletou dceru a dvouletého syna a na nějž má již schválenou hypotéku, už také nejspíš nepostaví. „Budu se snažit zmírnit následky svého jednání alespoň finanční pomocí rodině. Dodnes nechápu, jak jsem se mohl takhle zachovat,“ říkal soudu se slzami v očích.

VELKÁ LÍTOST, ŽÁDNÉ VÝMLUVY

I podle kolegů je muž naprosto bezkonfliktní, kamarádský a ochotný člověk. Dosud vedl bezúhonný život.

„V průběhu let jsem zažil několik takových případů, vždy je to nesmyslná hádka mladých mužů, kdy po úderu pěstí a pádu na zem následuje smrt. Tento případ se od všech, které jsem soudu předložil, liší osobou pana obžalovaného a jeho postojem,“ poukázal státní zástupce Milan Vacek na to, že obžalovaný se ani trochu nepokusil vymluvit na alkohol nebo na to, že ho poškozený napadl jako první a svou vinu plně přijal.

„Nelze přehlédnout ani jeho jednání bezprostředně po činu, kdy poskytl pomoc poškozenému, i jeho snahu vůči pozůstalým, kdy s nimi uzavřel dohody o finanční kompenzaci,“ přidal soudce Jan Šlosar a vysvětlil tak, proč se soud rozhodl uložit trest pod spodní hranici trestné sazby. Obžalovanému totiž za ublížení na zdraví, kterým byla způsobena smrt, hrozilo pět až deset let ve vězení, místo toho od soudu odešel s pětiletou podmínkou a povinností zaplatit rodině zemřelého kompenzaci. Všechny strany se vzdaly práva na odvolání.