Před krajský soud se dnes po nedávném odročení vracejí dvě velké kauzy.

První se týká systematického okrádání státu na dani z přidané hodnoty šmelením se železným šrotem. Podle obžaloby čtveřice „obchodníků" okradla stát na dani z přidané hodnoty o 220 milionů korun.

V druhém procesu, který bude od rána probíhat souběžně ve vedlejší soudní síni, jsou souzeni manželé z Klášterce nad Orlicí. Jsou totiž obžalovaní, že ve velkém pěstovali marihuanu.

V případě železného šrotu jde o to, že muži s ním podle obžaloby vlastně neobchodovali. Pouze ho nechali vozit z jednoho místa na druhé.

Čtveřice měla být v kontaktu s maďarskými společníky. Řidiči také vozili šrot například do Györu. „Dovezli jsme to do Györu a oni to stejné zboží přivezli zpátky do Kostěnic. Slovenští řidiči mi říkali, že jezdí pořád dokola s tím stejným šrotem," tvrdil řidič Karel Hruška.

Podobnou situaci zažil také další svědek – řidič Pavel Juppa. „Jednou se mi v Praze stalo, že přijeli Slováci, vysypali to na zem a mně to zase naložili."

Při vyúčtování pak firmy žádaly odpočet daně kvůli tomu, že šlo o obchody, které se nekonaly jen na území Česka. „Jednání na sebe navazuje. Jednotlivé firmy jsou články řetězu," prohlásila státní zástupkyně Pětníková.

„My jsme řádně fungující společnost. Zboží bylo vždy řádně přijato, zkontrolováno, roztříděno, zváženo a zaevidováno," reagoval obžalovaný Karel Voříšek.

PRO LÉČBU, ČI OBCHOD?

V procesu velkovýrobců marihuany se manželé hájí, že ji měli pro sebe kvůli zdravotním potížím. „Ano, dělali jsme něco, co je nelegální," přiznala dvaapadesátiletá Jana Košířová.

S o šest let starším manželem Miroslavem totiž ve dvou domech v Klášterci nad Orlicí pěstovali marihuanu. To ani jeden z nich nepopírá, přesto nesouhlasí s tím, že by se dopustili zločinu.
Páru hrozí velmi tvrdý trest, až dvanáct let za mřížemi.

Státní zástupce Jan Vodička totiž velmi důrazně nesouhlasí s jejich obhajobou. Důvody jsou především dva. Tím prvním je množství konopí, které se v obou pěstírnách našlo. Pár navíc v této branži podnikal skoro pět roků.
Výpočty soudních znalců ukázaly, že od té doby mohli získat 90 až 100 kilogramů sušiny.

Policii se podařilo zajistit více než pět set kusů rostlin konopí různé velikosti, některé měly až sto třicet centimetrů. Podle vyšetřovatelů byly pěstírny velmi sofistikované, využívaly nejmodernější technologie. Celkem měli manželé zvládnout pět sklizní.
„Obvinění uváděli, že konopí pěstovali pro léčebné účely. K této činnosti však neměli potřebná povolení," podotkla policejní mluvčí Jitka Vavřinová.