Okresní soud v Pardubicích vynesl rozsudek v kauze bývalého dubinského starosty Kasiče.

„Obžalovaní byli shledáni vinnými z přečinu podplácení podle §332/1 trestního zákoníku a odsuzují se k pokutě v celkové výši 180 tisíc korun. Pro případ, že by tento trest nebyl vykonán, se stanovuje náhradní trest v trvání šesti měsíců,” vynesl soudce okresního soudu Jan Šlosar rozsudek nad Jánem Kasičem a Svatoplukem Kodetem.

Bývalého starostu třetího městského obvodu a jeho společníka vinila obžaloba z toho, že se pokusili podplatit reportéry televize Prima částkou šedesát tisíc korun za to, že zastaví natáčení a odvysílání reportáže o problematické minulosti právě zvoleného starosty Jána Kasiče.

Reportáž = rohlík?

Soud zároveň rozhodl o propadnutí věci - tedy šedesáti tisíc korun, které oba obžalovaní předali jako úplatek reportérům. Proti rozsudku se na místě Kasič i Kodet prostřednictvím svých zástupců odvolali. Případem se nyní bude zabývat krajský soud.
Obhajoba obou obviněných stavěla především na tom, že reportáž chtěli koupit jako „normální zboží - jako třeba rohlík”, což prý nebylo uplácení, ale obchodní transakce. Soud však v odůvodnění rozsudku toto tvrzení odmítl.

Naivní pokus

„Pokud by chtěl skutečně uskutečnit obchodní transakci, pak by se jednalo o neuvěřitelně naivní pokus,” konstatoval o Kodetově tvrzení Šlosar. Při schůzce, která skončila zásahem detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, totiž Kodet pouze předal peníze, ale nežádal již žádné záznamové médium ani garanci dispozičních práv.

U soudu i poslanec

Předání úplatku předcházelo i vyhrožování fyzickou likvidací oběma reportérům. V této souvislosti byl před okresním soudem vyslechnut i poslanec parlamentu za ČSSD Miroslav Váňa. Ten měl podle záznamů ze skryté kamery vědět i o objednání fyzické likvidace reportérů.
„Volal jsem Mirkovi (míněn Váňa), je to zastavený,” zaznělo o chystaném útoku na záznamu z úst Svatopluka Kodeta při jednání s reportéry těsně před předáním úplatku. O tom, že hovor mezi Kodetem a Váňou se skutečně uskutečnil, vypovídají záznamy mobilních operátorů.
Poslanec u soudu ale tvrdil, že se s Kodetem domlouval pouze o volební kampani a o celém případu věděl jen okrajově.