Dovolání bylo podáno v neprospěch nemocnice, kterou soud v dubnu zprostil obžaloby. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž chtěl docílit trestu i pro Pardubickou nemocnici. Podle něho nemocnice, jako právnická osoba, neučinila dostatečná organizační opatření, aby eliminovala pochybení zdravotnického personálu. K Nejvyššímu soudu se dovolávala také odsouzená lékařka Martina Šípková.

To se ale nepovedlo a platí, že Pardubická nemocnice byla zproštěna viny. „Na základě doručeného rozhodnutí Nejvyššího soudu mohu potvrdit skutečnost, že Nejvyšší soud v této trestní věci odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce jako neopodstatněné. Stejným způsobem rozhodl i o dovolání obviněné lékařky. Blíže zatím nemůžeme rozhodnutí Nejvyššího soudu komentovat, protože se nejprve musíme podrobně seznámit s jeho obsahem,“ uvedl pro ČTK mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Tresty platí

Martina Šípková si v roce 2022 vyslechla podmíněný roční trest za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti s odkladem na dva roky. Soudce jí také zakázal dva roky pracovat v oboru pediatrie. Sestra Barbora Špásová dostala trest na spodní hranici, a to půlroční podmíněný trest s odkladem na rok.

VIDEO od soudu: 19. dubna 2022 padl rozsudek v kauze Pardubické nemocnice

Zdroj: Deník/Nikola Remešová

Pardubická nemocnice byla zproštěna obžaloby, stejně jako obžalovaná sestra Alena Chovancová

Potřeboval pomoc

Případ se stal v květnu roku 2017, kdy po čtyřech dnech od operace mandlí začal, tehdy osmiletý, Adámek v nemocnici masivně krvácet. Sestry a lékařka jej nechaly s matkou odejít na ORL ambulanci a snažily se přivolat odbornou pomoc, což ale trvalo několik minut. Dítě zřejmě vdechlo krev a dusilo se, což následně způsobilo těžké poškození mozku. Od té doby je Adámek bdělém kómatu. „Můj syn v tu dobu potřeboval pomoc, vteřiny se měnily na minuty a krvácející tepna v krku po operaci mandlí mu ubírala každým okamžikem šanci situaci zvládnout,“ připomněl osudový den otec Adámka Jan Vyčítal.

Adam skončil po operaci ve vigilním kómatu
Kauza Adámek: Soud provázely emoce. Rozhořčení příbuzní odcházeli z jednání

Nemocnice se s rodinou chlapce nakonec dohodla na mimosoudním vyrovnání. Částka není známa. Ani po šesti letech rodiče ale necítí úlevu, jejich syn má nenávratně poškozený mozek a vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou péči. „Adámek už nemá život,“ řekla v minulosti před soudem jeho matka.

Kauza Adámka Vyčítala v čase
- operaci mandlí podstoupil osmiletý Adam Vyčítal v květnu roku 2017 v Pardubické nemocnici
- 4 dny po zákroku začal krvácet a upadl do bezvědomí, skončil v bdělém kómatu
- rodina podala na nemocnici žalobu a žádala odškodnění ve výši 22 milionů korun
- nemocnice rodině v březnu 2019 nabídla odškodnění ve výši 15,5 milionu korun a neomezené čerpání nákladů na péči
- nemocnice odmítla vydat osmihodinový předoperační záznam s tím, že to není technicky možné
- v červnu 2019 opustil funkci náměstka pro léčebnou péči Roman Michálek, který v daný den sloužil jako lékař ORL
- v červnu 2019 odvolací soud rozhodl o tom, že nemocnice musí záznam vydat
- den poté nemocnice nabídla rodině k okamžitému vyplacení šest milionů korun jako zálohu odškodného
- na začátku září 2019 policie zahájila trestní stíhání proti nemocnici a třem fyzickým osobám, a to jedné lékařce a dvěma zdravotním sestrám
- v dubnu 2022 padl u Okresního soudu rozsudek
- v lednu 2023 Krajský jsou potvrdil rozsudky
- v březnu 2023 podalo Nejvyšší státní zastupitelství dovolání k Nejvyššímu soudu
- v lednu 2024 Nejvyšší soud zamítl dovolání státního zástupce