Podle obžaloby v roce 2017 v Pardubické nemocnici nesprávně postupovali při pooperačních komplikacích u chlapce, který pak zůstal v bdělém kómatu. Obžalobě čelí i nemocnice jako právnická osoba. U dnešního soudu jsou přítomní oba rodiče a jedna z obžalovaných sester. 

Podle státního zástupce se sloužící lékařka Martina Šípková a sestra Barbora Špásová dopustily těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Pro lékařku požadoval jeden rok vězení s podmíněným odkladem na dva roky a také zákaz činnosti lékařky v pediatrii na dva roky. Zdravotní sestře navrhl roční trest vězení s podmíněným odkladem na 1,5 roku. Třetí sestru Alenu Chovancovou požadoval zprostit obžaloby, protože jí nebylo možné prokázat trestní jednání.

O kauze Adama Vyčítala jsme psali zde:

Adam skončil po operaci ve vigilním kómatu
Kauza Adámek: Soud provázely emoce. Rozhořčení příbuzní odcházeli z jednání

Podle soudních znalců měl zdravotnický personál chlapce krvácejícího po operaci mandlí přesunout na vyšetřovnu dětského oddělení a poskytnout mu do příchodu lékařů první pomoc, zejména jej uvést do správné polohy a verbálně jej zklidnit. Sloužící lékařka měla zároveň okamžitě přivolat zkušeného lékaře. Mohla také vše telefonicky konzultovat se sloužícím specialistou ORL.

Namísto toho personál nechal matku s dítětem odejít na jiné patro k ambulanci ORL, která však byla v noci zavřená. Dítě krvácející z úst zůstalo s matkou čekat, zatímco lékařka od nich odešla a zdravotní sestra propadla panice a profesně selhala. Kvůli vdechnutí krve, zástavě srdce a prodlevě při resuscitaci chlapec utrpěl těžké poškození mozku. Od té doby je v takzvaném bdělém kómatu.

Státní zástupce chce podmíněné tresty pro lékařku a sestru. Foto ze soudného líčení 19. dubnaStátní zástupce chce podmíněné tresty pro lékařku a sestru. Foto ze soudného líčení 19. dubnaZdroj: Deník/Nikola Remešová

Také společnost Nemocnice Pardubického kraje se podle něj dopustila těžkého ublížení na zdraví, a to tím, že neměla jednoznačně definované postupy pro zdravotnický personál pro případ podobných pooperačních komplikací. Nejasný byl také interní předpis o konziliární službě, historicky byl chybně zažitý postup při přesunu pacienta na jiné oddělení. V budově byl také nedostatečný počet lékařů a sestry na dětském lůžkovém oddělení byly přetěžované velkou řadou přesčasů, což se mohlo projevit v jejich práci.

Okresní soud v Pardubicích dnes po více než třech měsících znovu řeší kauzu chlapce Adama Vyčítala, který po operaci mandlí před pěti lety v pardubické nemocnici skončil v kómatu.
Já bych na takovém oddělení nesloužil, uvedl znalec ke kauze Adámek

Pro nemocnici má být podle státního zástupce trestem povinnost uveřejnit rozsudek v celostátních i regionálních tištěných novinách a periodiku České lékařské komory na vlastní náklady do dvou měsíců od vynesení rozhodnutí. Jiný trest nenavrhl hlavně proto, že ve vedlejším řízení rodina požaduje po nemocnici vysokou sumu. Další peněžitý trest by podle něj mohl negativně dopadnout na péči o jiné pacienty.Státní zástupce chce podmíněné tresty pro lékařku a sestru. Foto ze soudného líčení 19. dubnaStátní zástupce chce podmíněné tresty pro lékařku a sestru. Foto ze soudného líčení 19. dubnaZdroj: Deník/Nikola Remešová

Otec chlapce dnes v emotivním vyjádření popsal, jak se událost promítla do chodu rodiny. O postižené dítě se musejí trvale starat.

"Od toho okamžiku se nám obrátil život vzhůru nohama, už normálně nežijeme, není den ani hodina, která by byla normální," řekl v závěrečné řeči. Rodina musela po nemocnici soudně vymoci vydání zdravotnické dokumentace a kamerových záznamů z chodby před ORL ambulancí. Několik let se také domáhá odškodnění 22 milionů korun. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco zvýšila, definitivní dohoda ale stále není uzavřena. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.