Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza heparinových vražd ještě neskončila

Východní Čechy - Takzvaný „heparinový vrah“ Petr Zelenka po svém odsouzení na doživotí u hradeckého krajského soudu čeká na odvolací jednání Vrchního soudu v Praze. To se uskuteční 11. června letošního roku.

18.5.2008
SDÍLEJ:

Foto:

„Do rozhodnutí vrchního soudu je Zelenka umístěn v královéhradecké vazební věznici,“ řekl nám včera mluvčí krajského soudu Michal Strnad.

Lékař: heparin nemůže zabít!

V poslední době se ke kauze heparinových vražd vyjadřují někteří odborníci. Například bývalý přednosta ARO Fakultní nemocnice v Ostravě František Kunčík je přesvědčen, že zdravotník Petr Zelenka nemohl v nemocnici v Havlíčkově Brodě vraždit heparinem. Svůj názor sdělil i krajskému soudu v Hradci Králové, který Zelenku odsoudil na doživotí.

V dopisu navrhuje, že si nechá, třeba i od Zelenky v soudní síni píchnout heparin a nic se mu nestane. Sedmdesátiletý lékař je již v důchodu a užívá si svoji chatu v Beskydech.

„Tento pokus jsem navrhl jako extrém, kterým jsem chtěl upozornit, že tato kauza se neměla vůbec dostat k soudu. Zelenka heparinem nemohl nikoho zabít. Jestli mu někdo přišil, že vraždil heparinem, tak je to nevzdělanost. To potom každá sestra v nemocnici, která podává pa〜cientům lék, může být v případě větších problémů obviněna třeba i z vraždy,“ tvrdí Kunčík.

Krajský soud odsoudil Zelenku za to, že píchal heparin i těm pacientům, kteří ho neměli dostat. Obžalovaný při hlavním líčení uvedl, že si pamatuje pět případů.

„On se sice přiznal, ale přiznání je polehčující okolnost. To není důkaz. Policie, ale ani soud mu neprokázaly úmysl. Zelenka je navíc ,sestra’, která plní nařízení lékařů,“ oponuje František Kunčík s tím, že heparinem nejde zabít.
Znalci před soudem však tvrdili, že tímto lékem lze zavraždit. „To pro mě nejsou znalci. Lék je lék a nemůžu jím zabít. Nechám si ho píchnout třeba kýbl! Když už budu krvácet, tak to krvácení nijak nezvětším. Ti pacienti měli sníženou hladinu krvácivosti, a i kdyby píchal větší dávky, tak je to jedno,“ dodal bývalý přednosta ARO Fakultní nemocnice v Ostravě František Kunčík.

Soud je vázán zákonem

Krajský soud v Hradci Králové obdržel 12. února letošního roku dopis, v němž Kunčík vyjádřil svůj názor na heparinové vraždy. Potvrdil to mluvčí soudu Michal Strnad.

„Jeho podstatou není hodnocení heparinu, ale zejména kritika lékařské péče a vedení havlíčkobrodské nemocnice. Sdělení doktora Kunčíka bylo adresováno Miroslavu Veselskému, místopředsedovi pro trestní věci zdejšího soudu. Ten také pisateli obratem odpověděl, že není v jeho pravomoci jakkoliv zasahovat do probíhajícího soudního řízení, což je obecné pravidlo a základní právní princip platící pro kohokoliv včetně předsedy soudu,“ uvedl Strnad.

Podle něho podobné reakce veřejnosti nejsou v mediálně sledovaných kauzách výjimečné. „Stává se, že lidé pod dojmem zpráv z médií mají neudržitelnou touhu sdělit soudu svůj názor na věc. Z dopisů je obvykle patrné, že je píší emocionálně vzrušivější či intelektově méně nadaní lidé. Zde je potřeba rozlišovat. Něco jiného je, pokud by se měly objevit nějaké soudu dosud neznámé zásadní skutečnosti a něco jiného to, že si někdo na základě informací z médií utvoří svůj laický názor na vinu obžalovaného, jak to učinil doktor Kunčík. Soud k takovým laickým názorům nesmí přihlížet, při svém rozhodování je vázán toliko zákonem, přičemž vychází z provedených důkazů a zjištěných skutečností,“ uzavřel mluvčí krajského soudu.

Přiznání je přímý důkaz

Státní zástupkyně Lenka Faltusová, která při procesu vznesla obžalobu na Petra Zelenku, nesouhlasí s tvrzením Františka Kunčíka, že přiznání u soudu není důkaz, ale jen polehčující okolnost.

„Existují přímé a nepřímné důkazy. Mezi přímé patří doznání, výslechy svědků, kteří viděli, vnímali nebo slyšeli, že se něco děje. Takže doznání je přímý důkaz. Pan Kunčík asi nezná Trestní řád,“ dodala státní zástupkyně.

Místo události:
18.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Velká pardubická 2017.

Na závodišti bude síň slávy

Ilustrační foto

Mistři světa! Zlato z Tuniska má i Rosůlek

Proměnu z ruiny na národní památku připomene koncert

Pardubice - Dílo, které rod Pernštejnů vybudoval jako výkladní skříň a své mocenské centrum, doputovalo do druhé poloviny 20. století jako ruina.

Okresní přebor: Fotbalová Křičeň si nedělala velkou hlavu

Pardubice - Dalšími zápasy pokračovaly o víkendu okresní fotbalové soutěže. Ve šlágru kola vedoucí celek okresního přeboru druhé Ostřešany absolutně nešetřil.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Pardubice - Poslanec a lídr krajské kandidátky hnutí ANO pro volby do Poslanecké  sněmovny Parlamentu ČR Martin Kolovratník bude čtenářům Deníku ve středu od 10 hodin k dispozici v on-line rozhovoru.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Pardubice – Východočeské divadlo včera oznámilo, že v nejbližších dnech očekává příchod letošního stotisícího diváka. Jubilejním návštěvníkem, který získá předplatné a hodinky, se může stát kdokoli, do celkového počtu diváků se vedle volně prodaných vstupenek započítávají i abonentky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení