Ani ve středu se nepodařilo vyřešit kauzu jezírka v areálu bývalé cihelny u obce Blato. Jednatel firmy Skládka Elzet Luděk Zahradník čelí obvinění ze strany státu za to, že jezírko zavezl odpadky, čímž údajně zničil životní prostředí mnoha chráněným živočichům. Případ se do Pardubic vrátil poté, co Krajský soud v Hradci Králové v červenci zrušil výrok pardubického okresního soudu.

Středeční jednání bylo jedním z dalších kol sporu, který začal již před více než čtyřmi lety. „Podle nás je jezírko zavezeno nelegálně,“ je přesvědčen Václav Průšek z mikulovického ekologického sdružení, které se v kauze od začátku angažuje.

Obyvatelům Mikulovic právně pomáhá také Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika. Mluvčí sdružení Lukáš Matějka považuje celou kauzu za průlomovou. „Pokud je nám známo, tak se jedná o první soudní řízení za zničení biotopu chráněných druhů živočichů,“ nechal se slyšet Matějka.
Úřady nejprve firmě Skládka Elzet stavbu povolily. Poté se ovšem zjistilo, že na území jezírka žijí vzácné živočišné druhy, jako například čolek velký nebo devět chráněných druhů žab. Žádost o výjimku, podaná Luďkem Zahradníkem na ministerstvo životního prostředí, nebyla dosud vyřízena. Zavážení prý ale pokračovalo dál.

Pardubický soudce Jan Šlosar podnikatele v květnu odsoudil, ale zároveň upustil od jeho potrestání. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že byl pro Luďka Zahradníka dostatečným trestem už samotný soudní proces. Proti verdiktu se však odvolala jak státní zástupkyně, tak i podnikatel. Případ se proto dostal až do Hradce Králové, kde krajský soud rozsudek zrušil a vrátil případ Okresnímu soudu v Pardubicích. Svůj verdikt zdůvodnil nedostatečnými důkazy a neuložením trestu pro Zahradníka, protože ten svého činu nelitoval.

„Samozřejmě se domníváme, že trest za nevratné zničení cenné lokality musí být udělen. Důležité je, aby se z kauzy poučily i kontrolní orgány a podobným případům příště zabránily včas,“ konstatovala tisková mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Při středečním líčení soudce vyslechl dva svědky, avšak žádného závěru se nedobral. Proto bylo hlavní líčení odročeno na 28. listopadu, kdy by měla být vyslechnuta další svědkyně.

(Lukáš Dubský)