Líčení se z Krajského soudu v Hradci Králové včera přesunulo na pobočkuv Pardubicích. Přestože se část obžalovaných omluvila a líčení se konalo v jejich nepřítomnosti, jen stěží se všichni i se svými zástupci do jednací místnosti vešli.

„Oproti jednací síni v Hradci Králové je to tu komornější. Omlouvám se za diskomfort, toto je naše největší jednací síň,“ vysvětloval předseda trestního senátu Roman Drahný.

V pondělí dopoledne svědčil před soudem zástupce společnosti Strabag. Předseda představenstva Ondřej Novák přečetl prohlášení, v němž se mimo jiné vyjadřoval k tomu, že společnost se řídí etickým kodexem, který jednání popisované obžalobou vylučuje a který je pro zaměstnance závazný.

„Základ nabídky tehdy připravila společnost Geosan, pracovníci Strabagu, takzvaní rozpočtáři, nabídku zkontrolovali, upravili o povinné režie a náš zisk. Režijní přirážky tehdy standardně tvořily 11,9 procent a zisk tři procenta. Obdobně tomu bylo i v tomto případě,“ popisoval Novák.

„Představa, že se osm našich zaměstnanců podílelo na nabídce tak, aby firma soutěž nevyhrála, je absurdní a nesmyslná,“ dodal.

Jakoukoli vinu Novák odmítl. „Společnost Strabag svou žalobu odmítá v celém rozsahu a cítí se nevinna,“ prohlásil. Na otázky státního zástupce však odmítl odpovídat. Zakázku rekonstrukce hřebčína měl tehdy na starost Pavel Ludvík, který je též mezi obžalovanými. Ve společnosti však již nepracuje.

Rozsudek v prosinci

Hlavní líčení bude probíhat až do 12. dubna a následně bude odročeno na další měsíce. Drahný má však představu, že by mohlo být rozhodnuto do konce roku.

Kauzu odhalila policie v roce 2013. Soud má rozhodnout, zda zaměstnanci hřebčína a firmy, které se ucházely o práci na jeho rekonstrukci, postupovali podle pravidel, nebo zda se dopustili přípravy dotačního podvodu, pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie či sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Podle státního zástupce Adama Borguly svým jednání způsobili škodu 12 milionů korun. Původně bylo obviněno 18 osob a 5 firem, jeden z obviněných však během vyšetřování zemřel.