Ve zkratce šlo o velmi důmyslný podvod. Podvodníci chtěli stát šidit na daních. Jako výdělek jim sloužila semena řepky olejky a později řepkový olej. Tyto komodity vozili přes hranice sem a tam a nárokovali za ně daňové odpočty. Z Německa, Polska a Slovenska mířily nákladní auta se semenem nebo cisterny s olejem přes Českou republiku do Maďarska a Slovenska a odtud zřejmě zpět do Polska. Celkem převezli asi 8100 tun oleje a 1100 tun semen.

Očekávaný zisk? V desítkách milionů. Podvodníkům se dokonce vyplatilo točit stovky aut přes hranice. Přepravní náklady by jim totiž velmi bohatě kompenzovaly vyplacené náhrady od státu. Jenže k tomu nedošlo. Finanční úřad pojal podezření velmi záhy a místo výplat zahájil kontroly.

"Řetězec byl rozdělen na více článků. Z Polska začínali řepkovým semenem. Poté, co se začátkem roku změnila legislativa, přešli na řepkový olej. Aby zkrátil daňovou povinnost, nestavěl se obchodník do role prvodovozce, ale využil k tomu nastrčené firmy. Neplatil tedy daň, ale pouze marži fiktivním prodejcům. Olej pak ale následně opět fiktivně vyvážel do další členské země EU a požadoval vyplacení náhrady daně od finančního úřadu," popsala Iva Stejskalová, vedoucí oddělení nepřímých daní Finančního úřadu Pardubice.

Finanční úřad, celníci a policisté odhalili celý řetěz firem zapojených do podvodu. Celkem bylo v České republice zadrženo pět osob – tři z nich ve věku 54 až 58 let - si již vyslechly obvinění. Dva pak putovali rovnou do vazby. Tři podezřelí jsou i na Slovensku, ale je předpoklad, že tento počet ještě poroste.

Zdroj: Policie ČR

„Za zvlášť závažný zločin zkrácení daně jim hrozí pět až deset let vězení," uvedl Michael Kastner, vyšetřovatel odboru hospodářské kriminality. „Prokázaná škoda je 40 milionů korun. Je to za období 4 až 5 měsíců, protože finanční úřad problém brzy detekoval," uvedl Kastner. Policie měla do tří měsíců připravenou dokumentaci umožňující zahájení trestního stíhání. Policistům se podařilo zajistit peníze i majetek podezřelých. Způsobenou škodu tak státu zaplatí sami pachatelé.