Co všechno mají na svědomí:
• Zapálené okrasné tůje, celkem 23 odpadových kontejnerů v Polabinách a na Dubině a následným požárem poškozený dodávkový automobil: 213 000 Kč

• Zapálený autobus: 200 000 Kč

• Vyloupená prodejna cyklistického zboží: 90 000 Kč

• 2 loupežná přepadení poslíčků s pizzou: 10 000 Kč

Takovou sebranku v Pardubicích policisté už dlouho nenaháněli. Přibližně čtyři týdny doslova každý víkend terorizovali Pardubice požáry, loupežemi a přepadeními, s celkovou škodou více než půl milionu korun.

Policistům dali zabrat, ale v pátek už spadla klec. Policie zadržela celkem čtyři pachatele, kteří u výslechu k překvapení policistů přiznali nejen ty popelnice.

Tři zadržení jsou ve věku 20 let, třetí je 23letý.  Dva z nich jsou nezaměstnaní, dva z nich studují na Středním odborném učilišti stavebním v Černé za Bory. Pouze jeden z nich již byl trestaný za pokus loupeže. O veřejně prospěšných pracech, které za to u sodu dostal se prý vyjádřil, že to není trest, protože loupež se mu vlastně nepovedla…

Policisté skupinku lapili právě na požáry. „Kolem míst, kde vzplály popelnice, totiž tyto muže legitimovali policisté opakovaně," uvedl první vodítko kriminalista Miloslav Karabec. V pátek si proto vytipované pachatele kriminalisté sezvali na podání vysvětlení a obrazně řečeno –  nestačili se divit. Mladíci u výslechu postupně přiznali nejen požáry popelnic, ale i zapálený autobus, loupežná přepadení a jedno vloupání.

Není pivo, je požár

Mnohem podivnější než seznam skutků byl ale důvod jejich počínání. „Trávili tak svůj volný čas. Když jim došly peníze v hospodě, byla to jejich další zábava. Líbil se jim šrumec, který kolem požárů nastal, když přijeli hasiči. U výslechu řekli také to, že kdyby ty peníze měli, možná by se prý nic z toho nestalo," popsala motivy pachatelů vyšetřovatelka Šárka Matysová.

Neuvěřitelné jsou i další příběhy, které u vyšetřování vyšly najevo. Den předtím, než všechno na policejní stanici přiznali, šli vyloupit prodejnu s cyklistickým zbožím na Pražské ulici v Pardubicích. Ukradené věci se naštěstí policistům podařilo zajistit a vrátit zpět.

Dva z pachatelů skončili z rozhodnutí pardubického okresního soudu ve vazbě. Další dva policie vyšetřuje na svobodě.
„Jsou v tuto chvíli ohroženi trestní sazbou až deset let odnětí svobody. Je to za nejzávažnější skutek, kterého se dopustili a to za přepadení poslíčků s pizzou. Těch se účastnili nejprve dva, později čtyři. Ve druhém případě došlo k loupeži v obci Spojil a pachatelé při něm byli ozbrojeni teleskopickým obuškem  a plynovou pistolí," uvedla Šárka Matysová.

Požáry zatím asi neskončily

Slova obviněných mladíků, která kriminalisté včera prozradili, zněla místy jako z jiné planety. U požáru autobusu prý byl účel zjistit, jestli když se podaří zapálit takzvanou harmoniku u kloubového spoje vozidla a jestli autobus shoří a jak to bude vypadat.
Při pohledu na hořící popelnice a pracující hasiče se prý bavili. Kriminalisté se k jejich případnému psychiatrickému vyšetření zatím nechtějí vyjadřovat. Ačkoliv pachatelé uvedli, že požáry zakládali proto, že jim v hospodě došly peníze a ani jeden z nich nepracuje, prý škody chtějí uhradit tím, že si práci najdou. Jeden z nich uvedl, že mu s placením škody, která celkově přesáhla půl milionu korun, pomůže maminka…

Práce policistů a hasičů na požárech v Pardubicích zatím ale nekončí. O víkendu hořely popelnice opět – na Dukle. V Pardubicích tedy řádí minimálně ještě někdo jiný. Hasiči totiž k požárům popelnic vyjíždějí opakovaně už od prosince.