Několik oken místní základní školy porozbíjel neznámý pachatel ve Chvaleticích. Podezřelý sice byl známý téměř ihned, ale svou vinu přiznal strážníkům až po týdnu. Byl jím místní 18letý mladý muž.

„Jak podezřelý, tak všichni přítomní na místě při oznámení události vše popřeli a doznali se pouze k jednomu převrhnutému odpadkovému koši u prodejny potravin COOP,“ popsala Aneta Hámorská, vrchní strážník chvaletické městské policie.

Dlužno dodat, že okruh podezřelých osob nebyl v evidenci strážníků nováčkem. Při poslední epizodě totiž řešili rozbitou hlavu jednoho z nich při hlučném nočním mejdanu. „Tehdy se dokonce jeden otec patnáctileté dívky na služebně velmi nesouhlasně podivoval, proč se strážníci vůbec zabývají tím, že patnáctileté děti pijí alkohol, protože to je přece ve Chvaleticích normální,“ podotkla Hámorská.

Týden pátrání však strážníkům přinesl nové informace. Původně jedno ohlášené rozbité okno nebylo první. Předtím totiž škola přisla o další dvě, která mezitím řesila státní policie. Škoda za všechna okna se tak vyšplhala na celkovou částku 4235 korun.

O týden později následovalo předvolání celé party na služebnu. Po jednotlivých výpovědích nakonec vyšlo najevo, že okna školy nepraskla jen tak sama od sebe a také rozkopaný odpadkový koš nebyl jediný.

„Podezřelý osmnáctiletý mladík se ale ani napodruhé nehodlal doznat a přesvědčily ho až dotazy strážníků na to, od čeho má tedy strupy na rukou, zda to náhodou není od střepů okna? Ti už totiž věděli, že jeden velký střep si vytáhl a zahodil ještě přímo na místě, další drobnější už pak vytahoval z kloubů v umyvadle s vodou u kamaráda doma. Ani to ale nezměnilo postoj podezřelého k předchozím dvěma oknům, která podle svojí výpovědi určitě nerozbil,“ uvedla Aneta Hámorská. Zde ale už dotyčnému teklo do bot a ty ho také prozradily. Ty samé boty, v kterých k podání vysvětlení přišel, měl na sobě v ten samý den, co s nimi okna prokopával a v podrážce mu od té doby stále zůstaly drobné střípky skla.

„Tímto zjištěním bylo zapírání ukončeno a podezřelý už pak sám velmi podrobně vypověděl celý průběh svých dvou nočních výprav, kdy pod vlivem alkoholu potřeboval dokazovat okolí svoji sílu. Následující den pachatel na výzvu strážníků uhradil plnou výši škody v hotovosti, kterou předal ředitelce školy. Případ byl tak uzavřen uložením pokuty příkazem na místě, kde bylo ve společném řízení projednáno nejen poškození majetku, tak i narušování veřejného pořádku rozkopáváním odpadkových košů na ulici,“ uzavřela Aneta Hámorská.


Konec školního roku v Pardubicích byl také zátěží pro strážníky. Jen co bylo rozdáno vysvědčení, přešla vlna opilosti několik teenagerů. „Šestnáctiletého mladíka našli strážníci v centru města, jak sedí schoulený na chodníku a je mu zle. Orientační dechová zkouška u něj prokázala 1,68 promile alkoholu v dechu. Mladík neovládal své chování a jednání a vzhledem k bezprostřednímu ohrožení zdraví byla stálou službou na místo přivolána záchranka, která chlapce převezla do nemocnice. Strážníci o celé situaci vyrozuměli matku, a jak zákon ukládá, i orgán sociálně právní ochrany dětí,“ uvedla mluvčí pardubických strážníků Lucie Klementová. Nebylo to poprvé, co úřadovala 'sociálka'.

Sedmnáctiletý chlapec, který na sebe s partou upozornil hlídku sám, nadýchal přes jednu promile a skončil v péči rodinných příslušníků. I tato událost skončila v šetření orgánu sociálně právní ochrany dětí.

„Třetí případ popíjení mladistvých dopadl nejhůře. Z důvodu plného vytížení Zdravotnické záchranné služby byla hlídka městské policie požádána, aby do doby jejich brzkého příjezdu zajistila mladíka, který po požití alkoholu upadl do bezvědomí. Patnáctiletému chlapci strážníci okamžitě poskytli první pomoc a byli v neustálém spojení se záchrankou, která po pár minutách dorazila na místo. Intoxikovaný chlapec skončil v péči lékařů. Strážníci po jejich odjezdu setrvali na místě, aby o všech zjištěných skutečnostech informovali jeho zákonného zástupce,“ sdělila Lucie Klementová.

Případem tohoto chlapce se už bude ale krom sociálky zabývat i státní policie.