Sérii vloupání do budov základních a mateřškých škol řešili v posledních týdnech policisté na Pardubicku i Chrudimsku i Hradecku.

O svém by mohli vyprávět ve školách v Moravanech nebo v Dolních Ředicích. Zatímco z jedné pachatel utekl s nepořízenou, ve druhé vznikla škoda na odcizených i poškozených věcech v částce předběžně vyčíslené na dvacet tisíc korun a tato vloupání nebyla jediná. Mezi 5. listopadem a 6. prosincem stihli sedmnáct vloupání.

Pořádková jednotka policejního ředitelství Pardubického kraje si došla pro pachatele vloupání do škol a školek, kteří několik týdnů řádili na Pardubicku a Chrudimsku. | Video: Policie ČR

Další však už následovat nebudou. Policisté pořádkové jednotky pardubického krajského ředitelství totiž v minulých dnech na Chrudimsku zadrželi čtyři podezřelé. 

"Policejní komisař zahájil trestní stíhání tří mužů ve věku 25, 32 a 41 let a také jednoho mladistvého. Vzhledem k tomu, že se vždy jednalo o vloupání, jsou dotyční podezřelí z trestných činů a v případě mladistvého z provinění krádeže a poškození cizí věci," uvedl mluvčí chrudimské policie Jiří Tesař. 

Pouze tři případy mají na svědomí nejstarší muž společně s mladistvým. V ostatních případech už figurují všichni čtyři dohromady. "Do objektů se dostávali násilím a z převážně většiny si odnášeli trezory s finančními hotovostmi nebo pak samotné peníze. Celkové škody tím ale dosahují téměř k částce 450.000 korun," uvádí dále Jiří Tesař.

Nejstarší z celé party zlodějů se neskrýval jen před českou, ale i před slovenskou policií. Ta po něm toužila také. Právě pro tohoto pachatele si proto šli policisté z operativní skupiny Pořádkové jednotky Územního odboru Chrudim. Při zákroku jim kryli záda chrudimští policisté z kriminální služby a také psovodi pro případ, že by si někdo z podezřelých chtěl před zadržením krátce zaběhat.

"Tento jedenačtyřicetiletý muž je stíhán vazebně, ostatní muži pak na svobodě. Všem jim ale hrozí až pětileté odnětí svobody, mladistvému pachateli pak trest poloviční. Na případu pracují v současné době kolegové z krajské kriminálky, neboť počet vloupání není možná ještě konečný. Podobné případy totiž policisté prověřují i ve Středočeském kraji a na Vysočině," uzavřel Jiří Tesař.