"Tak jako vždy před Vánocemi se stáhnou kapsáři k obchodním domům, roste počet krádeží i ve vlacích. Spousta lidí cestuje na svátky domů a zejména v nočních spojích pak dochází k okrádání cestujících,“ uvedl Jiří Hanuš, vedoucí oddělení doprovodu vlaků v Pardubicích.
Nejen na hlídkování ve vlacích se ale v poslední době policisté zaměřili. Pravidelně teď kontrolují odstavené osobní vagony, které často využívají bezdomovci jako noclehárnu.

Hned na začátku služby policistům služební pes štěkáním v jednom z vagonů ohlásil, že je zde někdo navíc. Bezdomovec, který si zde ustlal, musel prostory nádraží opustit. Nebyl však zdaleka prvním. Hlídka v Hradci Králové totiž přistihla hned dva nocležníky. Ten druhý ale policisty překvapil i pobavil. Zatímco procházeli opuštěným vagonem na odstavné koleji, přistoupil v naprostém klidu jeden bezdomovec, který ve tmě policisty přehlédl a přímo před nimi si ustlal v jednom kupé. Usnout už pochopitelně nestihl a stejně jako jeho předchůdce byl vykázán z prostor nádraží.

V síti policistům uvízly ale i větší ryby. Doslova za ruku a přímo při činu nachytali policisté na pardubickém nádraží v podchodu k nástupištím notoricky známou kapsářku. Další zadrženou osobou na pardubickém nádraží byla teprve sedmnáctiletá dívka. „Vyšla proti nám z nádražní haly jen tak ve svetru. Neměla s sebou ani žádná zavazadla. Při kontrole pak vyšlo najevo, že dívka je v celostátním pátrání. Byla na útěku z diagnostického ústavu, a proto jsme ji zadrželi a předali odpovědným pracovníkům,“ uvedl jeden z policistů.

Hlídky policistů se pak v noci rozdělily do dvojic a ve vybraných vlacích se rozjely do různých směrů.
„Působíme zejména preventivně. Především v nočních vlacích se občas vyskytují organizované gangy zlodějů. Dá se říct, že ve chvíli, kdy do vlaku nastoupíme, oni vzápětí vystoupí. Cesta pak probíhá bez problémů,“ říkají policisté, kteří vlaky doprovázejí.