Čtvrteční jednání pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové ve věci odvolání obžalovaných strážníků Pavla Řehoře a Patrika Trojana, kteří byli v září loňského roku nepravomocně odsouzeni k podmíněným trestům za údajné překročení pravomocí přineslo jen potvrzení rozsudku.

Dva případy

Soud viní strážníky na základě dvou případů. V prvním měli odvézt na záchytku opilého muže, který se s nimi popral a podle posledního rozsudku soudu tím zneužili svou pravomoc. V druhém případě zadrželi mladíka, který vysokou rychlostí ujížděl od dopravní kontroly. Zadržený recidivista je později obvinil z toho, že jej při zákroku zbili.
V obou případech bylo rozhodnutí soudu stavěno výhradně na výpovědích nebo rovnou domněnkách obou mužů, které strážníci řešili. Jeden z nich byl ve sporné době natolik opilý, že podle vlastní výpovědi nerozeznal ani uniformy ani blikající automobil městské policie, který stál jen dva metry před ním. V druhém případě si na postup strážníků stěžoval notorický recidivista, kterému se prostě nechtělo zastavit u dopravní kontroly.

Odsouzení strážníků ale předcházely tři zcela osvobozující rozsudky Okresního soudu v Pardubicích, proti kterým se státní zástupkyně Kateřina Pavlíková tvrdošíjně odvolávala. Odvolání se uskutečňovalo vždy v neveřejném zasedání a nakonec Krajský soud zvolil poměrně neobvyklý postup a nařídil výměnu okresního soudce. Nově jmenovaná soudkyně Anna Sobotková šmahem odsoudila strážníky k podmíněným trestům.

Řehoř rezignoval

Krajský soud ve čtvrtek v podstatě jen zopakoval tento verdikt s tím, že zamítl nárokované náhrady škody s tím, že si je poškození mají vznést na městský úřad v Lázních Bohdanči.
Rozsudek nabyl právní moci. Vrchní strážník Pavel Řehoř proto včera podal rezignaci starostce Lázní Bohdaneč Květoslavě Jeníčkové. I ta byla výrokem soudu zaskočena.
„Trochu jsme s rozsudkem už počítali s tím, že je tady objednávka na potrestání aktivity Městské policie Lázně Bohdaneč obecně. Logicky to směřovalo především na mou osobu. Jsem i nadále přesvědčen, že jsme jednali podle zákona a podáváme proto dovolání k Nejvyššímu soudu," konstatoval vrchní strážník Pavel Řehoř.

Komedie na závěr

Závěr soudního jednání  zpestřil přítomným i dědeček poškozeného, který ještě v jednací síni začal vítězoslavně pokřikovat, že jeho vnuk – recidivista – má teď amnestii a strážníci jsou potrestáni. Poměrně smutné shrnutí celého případu…