Pardubice/ Razie na cizince! I tak by se dala nazvat včerejší akce, kterou za asistence Policie ČR, celní správy a úřadu práce zorganizovala cizinecká policie.

V pět hodin ráno vyrazilo do objektů po celém pardubickém okrese, kde je zvýšený počet cizinců, patnáct mužů z cizinecké policie. Akce nazvaná Pojistka, kterou vyhlásilo oblastní ředitelství cizinecké policie v Hradci Králové, trvala až do třiadvacáté hodiny. „Jako první jsme jeli na ubytovnu, která je v bývalých kasárnách na Hůrkách. Poté jsme kontrolovali cizí dělníky v pekárně Odkolek,“ potvrdila nám akci vedoucí inspekce cizinecké policie Pardubice Denisa Pavlovičová. Podle ní pak kontroly probíhaly i v několika vietnamských tržnicích.

„Jen během dopoledne jsme navštívili osmnáct objektů na Pardubicku, Chrudimsku a Havlíčkobrodsku. Při tomto zátahu jsme zkontrolovali přibližně sto třicet osob,“ uvedla Denisa Pavlovičová.

Podle ní byla akce Pojistka zaměřena na pobytový režim cizinců. „Kontrolovali jsme, jestli mají v pořádku pasy, povolení k pobytu, zdravotní pojištění a další věci nutné k pobytu na území České republiky,“ upřesnila Deníku vedoucí inspekce pardubické cizinecké policie. Žádné velké problémy však s cizinci nebyly. „Z těch kontrolovaných jsme pouze jednoho předvedli k podání vysvětlení,“ potvrdila Denisa Pavlovičová.

Příslušníci cizinecké policie řešili během dopoledne šestnáct přestupků. Většinou se jednalo o chybějící zdravotní pojištění. Na pokutách policisté vybrali zhruba třináct tisíc korun.

Podle našich informací se nejednalo o ojedinělou akci a cizinecká policie bude v těchto „přepadovkách“ pokračovat. „Tyto akce samozřejmě dopředu plánujeme. Je jich asi pět do roka,“ přiblížila Denisa Pavlovičová. Kdy bude další, to nám však odmítla prozradit.

Shlédněte video z kontroly cizinců na jejich ubytovně v Sobětuchách u Chrudimi. Fotografie jsou z kontrol v Pardubicích - v ubytovně v bývalých kasárnách na Hůrkách, dál cizinecká policie pokračovala v pekárně Odkolek a nevynechala ani vietnamskou tržnici na Třídě Míru.