Ten potrestal bývalého sbormistra světoznámého dětského pěveckého sboru Bambini di Praga trestem odnětí svobody na tři roky s podmínečným odkladem na zkušební dobu pěti let. Deset let má zakázanou pedagogickou a uměleckou činnost s osobami mladšími 18 let.
Obě strany se po vynesení rozsudku odvolaly.


Jednání krajského soudu začalo s dvouhodinovým zpožděním. Senát, státní zástupce, novináři i veřejnost čekali na příjezd obhájce Tomáše Sokola z Prahy. Ten uvízl v dopravní zácpě na dálnici.

Podle verdiktu senátu Kulínský v letech 1984 až 2004 na soustředěních nebo zájezdech sboru pohlavně zneužil, osahával či se dopustil útisku u 47 sboristek. Se šesti dívkami měl i pohlavní styk, se třemi z nich dokonce v době, kdy jim ještě nebylo 15 let.

Podle původní žaloby se jeho oběťmi mělo stát 49 dívek, u dvou z nich však soud na návrh státního zástupce zprostil Kulínského obvinění.
U jedné z dívek mělo jít o pohlavní zneužívání, u jiné o trestný čin útisku. Obě svá tvrzení z přípravného řízení v hlavním líčení popřely.
Podle předsedy senátu Miloslava Ježka soud rozhodl zejména na základě svědeckých výpovědí poškozených. „Soud nemá důvody nevěřit svědkyním. Opakovaně vypovídaly stejně,“ uvedl s tím, že jednání obžalovaného vykazuje větší stupeň společenské nebezpečnosti s ohledem na jeho četnost. „Zneužil svého vedoucího postavení ve sboru,“ poznamenal Ježek.

Státní zástupce Jan Bohutínský v obžalobě i v závěrečné řeči konstatoval, že dvě dívky měly jednáním Kulínského utrpět těžkou duševní poruchu. Toto tvrzení však senát plně neakceptoval s tím, že jde o dvě komplikované osoby, a na jejich újmě se obžalovaný mohl podílet jen částečně. Bohumil Kulínský rovněž nebyl odsouzen za ohrožování mravní výchovy mládeže.

Senát také dospěl k závěru, že tříletý podmínečný trest je pro Kulínského dostatečný. „Je osobou, která se zasloužila o dobré jméno České republiky ve světě. Průběh soudního jednání jistě bude pro obžalovaného významným ponaučením. Soud má za to, že trest splní výchovný účel,“ zdůvodnil verdikt předseda senátu.

Rozsudek zatím není pravomocný

Rozsudek není pravomocný. Kulínský i státní zástupce se na místě odvolali.

Krajský soud v Hradci Králové se případem zabýval třikrát. Při minulých dvou procesech senát projednával dva nejzávažnější případy pohlavního zneužití nezletilých dívek, k nimž došlo na soustředěních sboru v Peci pod Sněžkou a v Pasekách nad Jizerou.

Krajský soud však v těchto případech, a to v srpnu 2006 a v květnu 2007, Kulínského zprostil obvinění. Vrchní soud v Praze verdikt zrušil a nařídil nové hlavní líčení, v němž spojil všech 49 skutků do jednoho jednání. To začalo loni 29. října a skončilo včerejším vynesením rozsudku.