Senior nakonec útok přežil, ale má trvalé následky. Celý případ dnes začal rozplétat Krajský soud v Pardubicích.

Až do osudného dne se Pavel Chlubna se svoji obětí neznal. Pár vteřin však změnilo život oběma. Zatímco se devětasedmdesátiletý muž těšil zaslouženému odpočinku, který trávil se svoji manželkou a prací na zahrádce, tak Pavel Chlubna řešil, co dál se životem. Jen před pár hodinami jej kvůli nedochvilnosti vyhodili z další práce a on se toulal ulicemi České Třebové, kdy se mu vůbec nechtělo jít na ubytovnu, kde si měl vyzvednout své věci.

Jeho kroky jej nakonec zavedly k místním garážím, kde právě senior odparkoval svůj vůz.

„Zahlédl jsem ho jen letmo a vím, že mě slušně pozdravil. Dál jsem si ho nevšímal. Pak zaútočil,“ popsal osudový okamžik před senátem pardubického soudu Josef Š..

Toho nejdřív Pavel Chlubna začal bít a se slovy: „Já tě zabiju,“ vytáhl z kapsy nůž a začal bodat. „Při útoku jsem na něj křičel, co vlastně chce. A on, že peníze. Tak jsem vytáhl peněženku a dal mu pět stovek. Tak mě nechal být a odešel,“ dodal muž, který krátce po útoku, silně zakrvácený, sedl do auta a vydal se zpět k domovu.

„Neměl jsme u sebe telefon a okolo nikdo nebyl. Tak jsem to zkusil. Teprve z domu mi pak manželka zavolala záchranku,“ dodal Josef Š., který jen zázrakem přežil. „To mi řekl i doktor ve vrtulníku, který mě převážel do hradecké fakultní nemocnice, že chybělo jen málo a už jsem tu nebyl,“ dodal muž. Výčet zranění, které jsou popsané v obžalobě, pak hovoří za vše: „poškozenému způsobil celkem 10 bodných a bodnořezných ran, a to jednu řeznou až bodnořeznou ránu v levé spánkově-temenní krajině hlavy, sedm bodných až bodnořezných ran hrudníku a břicha (v krajině hrudní kosti okolo střední čáry, v krajině levé prsní a v levém podžebří až nadbřišku), dvě bodné až bodnořezné rány na levé dolní končetině.“

Sebezpytování a omluvy

Samotný mladík, kterého policisté chytili jen pár chvil po útoku, předstoupil před soudní senát vedený Annou Sobotkovou, se sklopenou hlavou.

„Všeho lituju. Vím, že jsem nezkazil život jen sobě, ale i panu poškozenému. A zasloužím si spravedlivý trest. Muže jsem však nechtěl usmrtit,“ uvedl před tribunálem Pavel Chlubna, který si však byl jistý, že seniorovi uštědřil „pouze“ tři rány nožem.

„Dodnes si nedokážu vysvětlit, co mě to napadlo sáhnout do kapsy a vytáhnout nůž,“ začal s rekapitulací osudného dne třiadvacetiletý muž. Ten se podle svých slov dostal ke garážím cestou na ubytovnu, kde si měl vyzvednout své věci poté, co neměl na nájem a před několika dny přišel o další práci.

„Když jsem toho muže zahlédl, šel jsem se ho zeptat na cestu do města. Tu jsem samozřejmě znal, ale asi to měla být záminka jej poté napadnout. Sám nevím. Pak jsem ho praštil. On mi však ránu vrátil tak jsem vytáhl jsem nůž a začal ho bodat,“ uvedl mladík u soudu a dodal, že ještě předtím řekl seniorovi, ať mu dá nějaké peníze. To se však neshodovalo ani s výpovědí poškozeného, ani s jeho slovy v přípravném řízení, kde několikrát uvedl, že peníze po muži žádal ještě před útokem. Bodat prý přestal, když zahlédl na hlavě Josefa Š. krvavou ránu.

Na dotaz soudkyně, zda si uvědomoval, že může muže usmrtit, řekl, že ne. „A víte, co se nachází v hrudním koši za orgány?“ vznesla k mladíkovi dotaz Anna Sobotková. Poté, co mladík odpověděl, že srdce a plíce, zeptala se ho, zda si uvědomuje, co jejich zásahem mohl způsobit. „Asi zdravotní potíže,“ odpověděl mladík, který se ještě před soudem snažil napadenému muž omluvit.

„To mi však moc nepomůže,“ zněla strohá odpověď Josefa Š.

Soud bude pokračovat ve čtvrtek, kdy by měl padnout i rozsudek.