Dvanáct mužů obvinila pardubická policie. Ti se podíleli na takzvané legalizaci kradených luxusních vozidel. Mezi nimi i BMW X6 vicemistra světa v kulturistice Jindřicha Popeláře nebo octavie lyžařky Šárky Záhrobské.

„Obviněným je kladeno za vinu, že v úmyslu zastřít původ věcí pocházejících z trestné činnosti za účelem získání majetkového prospěchu skupovali od třetích osob odcizená vozidla různých typů a značek pocházející z trestné činnosti. Následně u těchto vozidel prováděli změny identifikačních znaků, které většinou změnili za identifikační znaky vozidel stejného typu a provedení oficiálně provozovaných mimo území Evropské unie. Dále provedli na stanicích STK předschvalovací kontrolu, vozidla poté přihlásili do registrů vozidel a dále je prodávali,“ uvedl vedoucí vyšetřovatel Michal Kastner.

Sehraná skupina pachatelů vozidla legalizovala takzvaným klonováním. Pachatelé získávali výrobní čísla a vin kódy karoserií z vozidel stejných typů z Francie, Dánska nebo Německa, která pak vyrazili místo přebroušených znaků v kradených vozidlech. Tím vznikaly „papírově“ dvě identická vozidla.
Ferrari, BMW, VW…

Kriminalisté pachatelům zatím dokázali krádež pětapadesáti automobilů různých typů a značek – Porsche Cayenne, BMW řady X5, X6, Škoda Scout, Land Rover, Volkswagen, Audi a další typy. Čtyři pachatele policie stíhá vazebně. To proto, že kromě těchto činů mají také na svědomí vydírání se zbraní a se zatýkáním musela v několika případech pomáhat zásahová jednotka. U jednoho z nich policie našla dokonce funkční samopal Škorpion.

„Devět z nich je obviněno z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, za což jim hrozí trest odnětí svobody až na osm let, a někteří ještě z trestných činů podílnictví, nedovolené ozbrojování, účastenství k podílnictví a pojistný podvod. Mezi zajištěnými věcmi byly, kromě vozidel, padělané doklady k vozidlům, zbraň, součásti odcizených vozidel nebo finanční prostředky. Hodnota zajištěného majetku ještě není přesně vyčíslena, ale pohybuje se v řádech desítek milionů korun,“ uvedl šéf pardubických kriminalistů Jiří Karásek.

Prostředky zabavené pachatelům policie hodlá použít k uspokojení škod, které vznikly okradeným.
Policie od tohoto úterka zatím provedla celkem prohlídky v osmi domech a tři v nebytových prostorech. K nejdražším modelům aut, která se podařilo zajistit, patří rudé Ferrari a nejcennějším vozidlem je Audi Q7, jehož hodnota byla vyčíslena na sedm milionů korun.