Pardubický soud dva dny rozplétal pavučinu vztahů kolem Kulturního centra Pardubice (KCP).

Kauza, v níž podle obžaloby mizely statisíce korun z rozpočtu Pardubic, vyplula na povrch závěrem roku 2014, kdy tehdejší primátorka Štěpánka Fraňková podala trestní oznámení na vedení organizace, jež pro město zajišťovala pořádání kulturních akcí.

Složitý propletenec vazeb, služeb a faktur klade soud za vinu tehdejší ředitelce KCP Romaně Vojířové a jejímu zástupci Michalu Straškovi. Podezření se točí kolem fiktivních faktur, které mělo KCP údajně proplácet. Hlavním příjemcem měly být firmy Desa a Falcon production Lumíra Sokola.

Mezi dokumenty před soudem zaznělo i vyjádření současného primátora Pardubic Martina Charváta 
k hrazení nákladů na studium Romany Vojířové. Ta v době svého působení v KCP absolvovala Metropolitní univerzitu Praha. „Pro její funkci nebylo studium podmínkou. K výkonu funkce v neziskové organizaci nepotřebuje vzdělání ve veřejné správě," stojí ve zprávě.

Částka 96 tisíc korun za studium se však objevila 
v nákladech KCP, ačkoliv Romana Vojířová podle vyjádření města studovala jako soukromá fyzická osoba.

Soudkyně Anna Sobotková se při výslechu svědků soustředila hlavně na vyplácení odměn zaměstnancům KCP, zda při provedených pracích pro KCP figuroval Lumír Sokol a jeho firmy a jakým způsobem byly zadávány tisky reklamních předmětů a jejich distribuce.

KLIČKOVANÁ

Výslechy svědků připomínají orloj, kde defilují produkční, zaměstnanci i zvukaři. Výslech Sokola, kolem něhož se točí kolotoč otázek o podivných fakturách, se občas zvrhl v zákopovou válku podobné té, jakou s vyhlášenými třídními sígry svádějí učitelé na základní škole. Odpovědi Sokola, kterému podle obžaloby měly chodit z KCP peníze za faktury na fiktivní služby, připomínaly kličkování zajíce, který nemá co ztratit, ale soudkyni nechce dát nic zadarmo.

Hlavní těžiště úterního jednání v kauze Kulturního centra Pardubice zůstalo na Lumíru Sokolovi. Právě na jeho jméno a jména jeho firem se soud dokola vyptává většiny předvolaných svědků ve snaze zjistit, zda se podílel na práci Kulturního centra Pardubice (KCP).

Lumír Sokol podle svých vlastních slov vstoupil do spolupráce s KCP před osmi lety. „S pomocí, pracemi, které se tam dělaly, se zkušenostmi a konzultacemi. Zpočátku to bylo spíše 
o patriotismu," uvedl na úvod své obšírné výpovědi, která ale velice často zabíhala do uliček typu: „Nevzpomínám si; Toho bylo hodně či To je těžké".

Takové kličkování příliš netěšilo soudkyni Annu Sobotkovou, která často musela dotazy 
i několikrát opakovat, aby se vůbec dostala k alespoň obecnější odpovědi. „To už jsem říkal tomu soudruhu na policii. Pardon, vyšetřovateli," zabrousil Lumír Sokol do časů předsametového undergroundu.

Popularitu si tím ale před soudem příliš nezvedl, soudkyně jej za použití tohoto slovníku napomenula. A nebylo to naposledy.

Vzápětí se rozvinula dlouhá kličkovaná kolem výlepů plakátů, za které údajně z KCP chodily finanční prostředky pro firmy Falcon production a Desa. „To jsou moje firmy. Desa je právnická osoba, Falcon production jsem já jako fyzická osoba," vysvětloval Lumír Sokol.

Dopátrat se detailů o výlepech plakátů však nebylo nijak jednoduché.

PLAKÁTY? A2, A3, A4…

„Jaké to byly plakáty," zeptala se Anna Sobotková. Odpověď A2, A3, A4… ale nebyla ta, kterou soudkyně potřebovala slyšet. Po vyjasnění, že jde o konkrétní akce, nikoliv materiály a formáty, následovalo dohadování, o které akce mohlo jít a kde se plakáty vlastně braly. Lumír Sokol zmínil Divadlo 29 nebo Kulturní dům Dubina.

„Svědci nám tady ale vypověděli, že vás tam nikdo neviděl a na výlep plakátů měli vlastní lidi. Proto se ptám, kam jste chodil pro ty plakáty," dotazovala se soudkyně. „Když mi tu produkční říkala, že na plakáty měla své lidi, tak lže?" dodala. „To nevím, já je vylepoval také," odvětil Lumír Sokol.

Poté, co Lumír Sokol naznačil, že mu plakáty vydávala vrátná, soudkyně napomenula i obžalovaného Michala Straška, který byl zástupcem ředitelky KCP Romany Vojířové.

„Pane Strašku, ještě jednou budete kývat hlavou… Sice koukám na pana svědka, ale slepá nejsem. Vy jste možnost vyjádřit se už měl," varovala oba před dalším napovídáním Anna Sobotková.

Michal StrašekZdroj: DENÍK/Jiří SejkoraDalší okruh otázek směřoval na činnost Lumíra Sokola v galeriích. „Tam jsem pracoval jako kustod," odvětil. „Půl hodiny tu z vás tahám, co jste vlastně dělal pro KCP a vy si teď vzpomenete, že jste dělal kustoda? Jak jste tuto činnost fakturoval? Ukažte mi ve spise jedinou fakturu na tuto činnost," zajímala se soudkyně. Po chvíli hledání ve spisovém materiále Lumír Sokol kapituloval. „Kustodská činnost to nebyla, to uznávám. Byl jsem tam, prováděl jsem ji, ale na faktuře to bylo jinak," uvedl. „Za co jste tedy fakturoval?" ptala se Anna Sobotková. „Za to, že jsem tam strávil spoustu času," poznamenal Lumír Sokol.

VZÍT ČI NEVZÍT MOBIL?

Poslední tečkou pak bylo, když na závěr výslechu zazvonil stále vyslýchanému Lumíru Sokolovi mobil. „Vůbec si netroufám to vzít. To je pracovní," prohodil 
s mobilem v ruce za svědeckým pultíkem.

„To snad nemyslíte vážně! Ale jestli toužíte po pokutě za pohrdání soudem za to, co tady předvádíte…," utnula mobilní mezihru Lumíra Sokola zvýšeným hlasem soudkyně.