Podle verdiktu senátu obžalovaní muži nezákonnými machinacemi způsobili akcionářům fondů škodu ve výši asi 1,3 miliardy korun.
S nejvyšším trestem, sedm let ve vězení s ostrahou, odešel od soudu bývalý šéf Trendu Miroslav Hálek.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl. O čtyři roky později fond koupila za více než 198 milionů korun společnost Královéhradecká brokerská, v jejímž čele byl Miroslav Hálek. Ten tak společně se svými někdejšími kolegy a obchodními partnery získal kontrolu nad fondy Trend a Mercia.

Od roku 1995 do 1997, kdy byli obžalovaní zatčeni, měli z fondů různými protiprávními machinacemi převést akcie nejcennějších firem na jiné společnosti. Šlo hlavně o převod 56 procent akcií společnosti Kotva, které skončily zejména na účtu kyperské firmy Forminster Enteprises Limited. Tu obviněný Hálek založil a dokonce ji měl řídit i po svém zatčení z vazební věznice.

Rozsudek hradeckého soudu není pravomocný, státní zástupce i odsouzení si buď ponechali lhůtu na rozmyšlenou, nebo se na místě odvolali. „Jsem přesvědčen, že tvrzení obžaloby jsou v rozporu se skutečností a že trestní řízení je zmanipulováno,“ řekl po hlavním líčení novinářům Miroslav Hálek.

Po téměř 32 měsících skončilo včera u krajského soudu vynesením rozsudku mnohokrát přerušované hlavní líčení s jedenácti bývalými manažery vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia.

Bývalého šéfa fondu Trend Miroslava Hálka poslal senát do vězení s ostrahou na sedm let. Dalších devět obžalovaných obdrželo nepodmíněné a podmíněné tresty na dobu dva a tři roky. Jednoho muže soud zprostil obvinění.

Bývalí manažeři nezákonnými machinacemi v letech 1995 až 1997 připravili desítky tisíc akcionářů o zhruba 1,3 miliardy korun.
Začátkem roku 2000 poslal hradecký krajský soud Trend do konkurzu na základě uznání falešných pohledávek. Zcizený majetek v hodnotě přes miliardu korun se později podařilo soudně zablokovat. Jak uvedl zástupce František Fíla, policii se podařilo zajistit a vrátit do fondu Mercia asi sto milionů korun, zajištěných v Lichtenštejnsku, které má v rukou správce konkurzní podstaty. Podle soudu obžalovaní uzavírali nevýhodné obchody. „Na jedné straně docházelo k obohacování společností, které byly provázány personálně a majetkově s obžalovanými. Na druhé straně docházelo ke škodám na majetku fondů Trend a Mercia,“ řekl včera Fíla, který byl s rozsudkem spokojen.

Není bez zajímavosti, že bývalý vyšetřovatel této kauzy Blahoslav Kavka se v roce 2000 z neznámých příčin zastřelil. Podle šéfa krajského úřadu vyšetřování měli obvinění vyvíjet na Kavku nátlak. Na případ rezignoval před sedmi lety i hradecký státní zástupce Vladislav Kusala.
Hlavní líčení sjedenácti bývalými manažery fondů Trend a Mercia začalo v lednu 2006 a je nejdéle trvajícím procesem v historii královéhradeckého krajského soudu. Jednání soudu se z obžalovaných pravidelně zúčastňoval jen Miroslav Hálek. Ostatní se procesu většinou nezúčastňovali a nechávali se zastupovat advokáty. Proti jednomu z obžalovaných, Miroslavu Vlastníkovi, byl proces veden jako proti uprchlému.

Trestní spis má přes 20 tisíc stran. Rozsudek včera četl předseda senátu Luboš Sovák přes tři a půl hodiny.
Protože se odsouzení proti včerejšímu rozsudku na místě odvolali, bude se nyní případem zabývat vrchní soud.