Před dvěma lety se život dnes devatenáctiletého Milana Č. z Horních Ředic obrátil vzhůru nohama. V květnu 2006 se stal obětí dopravní nehody. Jel na kole na trénink a srazil ho řidič, který usnul za volantem. Milan Č. měl poškozený mozek, kvůli špatnému zdravotnímu stavu musel odejít z gymnázia a dodnes trpí depresemi.

Další rána osudu na sebe nenechala dlouho čekat. Jen role se obrátily. Začátkem července 2007 totiž zavinil sám Milan Č. havárii, při níž těžce zranil dnes 44letou Janu L. ze Sněžného. Před pár dny kvůli tomu stanul před Okresním soudem ve Žďáře nad Sázavou.

Jezdil bez řidičáku

„Vůbec nevím, co se stalo. Na nehodu si nevzpomínám. V té době jsem na tom byl po psychické stránce hodně špatně. Nechtěl jsem nikomu ublížit,“ říkal před okresním soudem se sklopenou hlavou mladík, který se Škodou 120L a bez řidičského oprávnění havaroval mezi Novým Jimramovem a Jimramovem – vyjel ze silnice, narazil do stromu, auto se převrátilo na střechu.

Jeho spolujezdkyně Jana L., kterou naložil na zastávce autobusu, aby nemusela čekat na spoj do práce, byla těžce zraněna a od letošního ledna je v plném invalidním důchodu.

„Jel jako zkušený řidič, vůbec jsem nepoznala, že nemá papíry. Celá cesta probíhala v pořádku, až na tu osudnou zatáčku,“ vzpomínala na těžké chvíle žena, která měla po nehodě zlomené obratle, zraněný hrudník a hlavu.

Mladík, který v současné době studuje první ročník oboru automechanik v Holicích, dochází každý měsíc k psychiatrovi. Než se Milanovi Č. stal v květnu 2006 úraz, byl podle maminky normálním a bezproblémovým klukem.

Gymnázium opustil

„Měl své plány, po gymnáziu chtěl jít dokonce studovat na vysokou školu. Na podzim toho roku se do školy vrátil, ale jeho zdravotní stav se začal zhoršovat. Čtrnáct dní trpěl například hroznými depresemi a další dva týdny zase myslel, že všechno zvládne a všechno dokáže. Dokonce i poškozoval sám sebe, pálil se cigaretami a řezal se,“ rozpovídala se u soudu se slzami v očích matka mladíka.

Rodiče ho proto odvezli na psychiatrii, kde se léčil dva měsíce. Milan Č. už nedokázal studium na gymnáziu zvládnout a přestoupil na obor automechanik v Holicích. Jednou z podmínek, jak tuto školu dokončit, je úspěšné absolvování autoškoly. I proto se žďárská soudkyně Ilona Moučková rozhodla mladíka nepotrestat zákazem řízení motorových vozidel.

„Obžalovaný by totiž musel odejít ze školy, nebo by se nemohl plnohodnotně účastnit výuky. A protože je studium možnost, jak se může dostat z tíživé situace a zapojit se do běžného života, nebude mu v tom soud v žádném případě bránit. Už takhle ho dost potrestal osud,“ odůvodnila své rozhodnutí Ilona Moučková.

Mladík tak odešel od žďárského soudu za trestný čin řízení bez řidičského oprávnění a za trestný čin ublížení na zdraví pouze s nařízeným ochranným léčením na psychiatrii. Státní zástupkyně a soudkyně se shodly na upuštění od potrestání.