Pachatele vystrašilo zabezpečení

„V sobotu skutečně došlo k násilnému vniknutí do objektu muzea. Pachatelé pronikli do depozitáře, čímž spustili bezpečnostní zařízení, a to oznámilo poplach,“ potvrdil nám Vladimír Faltys, ředitel kulturního domu, pod který muzeum spadá.

Bezpečnostní zařízení bylo instalováno poté, co v říjnu loňského roku došlo k vloupání a odcizení exponátů, jejichž hodnota byla vyčíslena přibližně na milion korun.

Lepší zabezpečení nyní zřejmě napomohlo k tomu, že se z muzea nic neztratilo. Zloději byli vyrušeni a unikli.

„Pracovníci muzea o víkendu zjistili, že boční dveře objektu jsou poškozené. Na místo byli přivoláni policisté, a protože bylo možné, že je pachatel stále uvnitř, dorazil na místo i psovod se služebním psem, který objekt prohledal,“ řekla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Neznámý zloděj se už ale na místě nenacházel. Cestu do muzea si prolámal přes boční vchod do kulturního domu a pak vnitřkem objektu.

„Po kontrole vnitřku objektu společně se správci mohli policisté konstatovat, že škoda při vloupání vznikla pouze na zničených dveřích a byla vyčíslena na tisíc korun,“ doplnila Maturová.

„Finanční ztráta není tak velká, poškozené jsou pouze dveře. Jsme rádi, že se nic neztratilo. Nikdo neví, co mohlo být předmětem jejich zájmu, zda zbraně, kly, kůže či něco jiného. To je předmětem vyšetřování,“ uzavřel Faltys.

Vloupání z loňského podzimu zatím nebylo objasněno. Zloději tehdy vyrazili okenní výplň a z muzea odcizili lví kůže, tři vyznamenání, dva nosorožčí kly a jeden sloní kel. Tyto exponáty měly velkou historickou a sběratelskou hodnotu, proto je jednou z vyšetřovacích verzí, že ukradené předměty zamířily do soukromých sbírek - pravděpodobně do zahraničí. Legálně se na trhu objevit nemohou, a pokud policie pachatele nebo překupníky nechytí, jsou pro veřejnost ztraceny navždy. (msu, sejk)