Dělí je jen pár kilometrů, ale obě krajská města mají se sprejery zcela rozdílné zkušenosti. Zatímco v Hradci Králové stojí úklid od počmáraných zdí, laviček a podchodů zdejší kasu statisíce korun, tak v Pardubicích se výdaje pohybují v řádech tisícikorun.

„V roce 2017 jsme na vyčištění graffiti vynaložili 275 tisíc korun, v roce 2018 dokonce 403 tisíc a za první pololetí letošního roku 129 tisíc korun,“ informovala náměstkyně hradeckého primátora primátora Monika Štayrová (ANO).V sousedních Pardubicích je situace o poznání klidnější.

„Na území Pardubic s graffiti vandalismem výrazné problémy neevidujeme. Jedná pár případů ročně. Obecně tak lze konstatovat, že tento druh vandalismu není prozatím ve městě rozšířen. Případné graffiti pak řešíme přes pojišťovnu,“ uvedl tiskový mluvčí magistrátu Radim Jelínek s tím, že nejčastěji bývají poškozena dětská hřiště a zdi. Jeho slova o minimálním zájmu sprejerů o městská prostranství potvrzují i pardubičtí strážníci.

Za vandaly na kole

„Od začátku roku evidujeme čtyři události v souvislosti se sprejery. Ve třech případech byli pachatelé dohledáni a případy předány PČR. V jednom případě se oznámení na sprejery nepotvrdilo,“ informovala mluvčí městských strážníků Lucie Klementová a připomněla poslední případ, kdy strážníci sprejery dopadli na vypůjčeném kole.

„Stalo se to na začátku srpna, kdy jsme načapali dva sprejery, jak malují graffiti na most u Parama. Jakmile mladíci spatřili strážníky, dali se na útěk. Výzvu k zastavení však uposlechl jen jeden z nich. Druhý sprejer tvrdohlavě pokračoval v útěku a hlídka se vydala za ním,“ popsala začátek bláznivé akce Lucie Klementová a pokračovala: „Cestou jeden ze strážníků míjel cyklistu, kterého požádal o pomoc s tím, že potřebuje půjčit jeho kolo. Honička tedy pokračovala ve složení prchající mladík, sprintující strážník a další muž v uniformě jedoucí na kole.“

Právě strážníkovi na kole se poté podařilo mladíkovi nadjet, a když zaběhl do areálu nedaleké stavby, byl běžícím strážníkem dopaden. Oba devatenáctileté umělce pak dovedli strážníci zpět na místo, kde je předali kolegům ze státní policie.

Graffiťáci na zavolání

Pardubice navíc jdou cestou, kdy sprejerské komunitě vycházejí vstříc a mladí muži a ženy s plechovkami barev nemusí potutelně pod rouškou tmy hyzdit zdejší ulice. Město již v minulosti totiž dalo komunitě graffiti k dispozici podchod vedoucí pod železniční tratí v ulici K Pardubičkám. Na základě dobrých zkušeností se vedení města rozhodlo „propůjčit“ sprejerům i podchod, který se nachází v ulici Dašická u železničního přejezdu.

„Spolupráci s komunitou graffiti na legální ploše hodnotíme velmi pozitivně. Umělecká díla jsou povedená a jsou zpestřením původních prostor. Sprejeři v okolí podchodu navíc iniciativně odstranili některé výtvory z nelegálních ploch. Další důvěru si zaslouží, rozhodli jsme se proto prodloužit spolupráci,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký a dodal, že tato spolupráce má však své mantinely. Jednou z podmínek je oznámit záměr využití těchto ploch minimálně pět dnů předem, a to prostřednictvím SMS nebo e-mailu statutárnímu městu Pardubice, Městské policii Pardubice, Policii ČR či městskému obvodu Pardubice III. „Sprejeři navíc i nadále zodpovídají za stav ploch určených graffiti a po skončení akce uklidí přilehlé prostory. V případě, že dojde k poškození, musí závady odstranit do třiceti dnů, včetně provokujících a nemravných motivů,“ dodal náměstek.

Spolupráce mezi městem a komunitou graffiti dosáhla v roce 2017 i dalšího rozměru, kdy Služby města Pardubic daly sprejerům k dispozici 120 metrů dlouhou a 3,7 metru vysokou stěnu a k tomu 800 sprejů. Na základě zadání sprejeři vytvořili obraz složený ze staveb typických pro Pardubice a okolí a zakomponovali do něj vozy technických služeb, které svážejí odpad a čistí ulice.