Státní zastupitelství se rozhodlo obžalovat doktorku Martinu Šípkovou již v roce 2019. „U doktorky Šípkové se to týká nedbalostního přečinu těžké ublížení," uvedl státní zástupce Lukáš Hrubý. Lékařka pracovala v Pardubické nemocnici od roku 2016. Navíc zastávala funkci lokálního manažera kvality. Do Pardubické nemocnice se rozhodla přejít z nemocnice v Ústí nad Orlicí, která spadá do stejného koncernu. U soudu tichým hlasem přiznala, že nic podobného za svou praxi nezažila. „Zpětně se to hodnotí asi lehce. V daný moment to byl chaos a obrovský stres,“ sdělila Šípková soudu. Dodala, že ačkoliv se snažila zachovat navenek klid, bylo to strašné. „Dělala jsem vše co jsem v danou situaci mohla,“ popsala svou noční směnu, kterou sloužila 14. května 2017.

Při pohledu na lékařku v soudní síni bylo znát, že i po té dlouhé době, je to pro ni velmi emotivní. „Prosila jsem sestřičky ať maminku vyvedou. Pro ni to muselo být úplně strašné,“ vzpomněla si Šípková.

Otec Adámka po dnešním jednání soudu neskrýval zklamání. „Věděl jsem, že to bylo hrozné, co se tam stalo. Teď jsem ale zjistil, že to bylo ještě daleko horší, co se tam odehrálo,“ řekl Jan Vyčítal. „Bylo tam tolik lidí, kteří mohli něco udělat, ale nikdo neudělal vůbec nic,“ dodal.

I dnes se při soudním líčení řešily interní předpisy nemocnice. U soudu zaznělo, že nemocnice se tak kryla, když zpětně nechávala lékaře podepisovat dokumenty. „Podepsala jsem vše, co po mně bylo vyžadováno,“ vypověděla obžalovaná doktorka. „Nechtěla jsem se stavět proti autoritám,“ přiznala.

Pardubická nemocnice je podle obžaloby vina z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. „Jedná se zejména o systémová pochybení spočívající v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů,“ informoval státní zástupce Hrubý. Podle policie za trestný čin hrozí až čtyři roky ve vězení, u právnické osoby rozhoduje o formě trestu soud. „Jsem rád, že paní doktorka dnes tu situaci popsala. Celá situace totiž ukazuje, že v nemocnici je velký problém a byla jen otázka času, kdy k něčemu podobnému dojde,“ dodal Jan Vyčítal.

Soud byl poprvé odročen 15. června na září tohoto roku. Po třech dnech, kdy probíhaly výslechy svědků i obžalovaných, se soud znovu odročuje. Soudní jednání bude pokračovat v listopadu.