Rodiče, kteří se podle policie i žalobce podvody pokusili získat peníze a zaplacením kauce pomoci synovi dostat se z vězení, by se mohli dozvědět trest.

Matce hrozí až osmileté vězení, otci jeden rok. V tomto případě by mohl definitivně rozhodnout Krajský soud 
v Hradci Králové. Mimo kauzy manželů Kracíkových bude řešit také vydírání a další podvodné jednání,

PŘÍPAD BARTOŠ:
Petr Bartoš ničil podle obžaloby život své bývalé přítelkyni z Rychnova nad Kněžnou. Ona se 
s ním rozešla, jenže on se s tím podle všeho nechtěl smířit. Ženu začal sledovat, chodil za ní do její práce.

V obchodě, kde pracovala, klidně strávil celý den. A nakonec ženu i napadl. Útok se udál na konci listopadu roku 2013. Bartoš opět trávil čas na pracovišti někdejší přítelkyně, té se to nelíbilo. „Prosila jsem ho, ať toho nechá. Že už nemám energii," řekla.

Bartoš ji nakonec napadl – začal ji fackovat, křičel, že jí zabije, prolamoval jí koleno. Po útoku měla žena modřiny. „Když mě namáčkl na zeď, tak jsem omdlela," popsala chvíli, kdy byla pár okamžiků bez sebe. Zachránil jí příchod zákaznice, po němž Bartoš 
z místa utekl.

Pachateli hrozí až dvanáctileté vězení. Soud se bude jeho chováním zabývat od pondělí do středy.

PŘÍPAD VOŽENÍLEK: Jde 
o takzvaný letadlový nebo pyramidový podvod. To býval oblíbený způsob, jak vydělat peníze. I když ilegální. Šlo o to, že se jednotliví členové navazovali na další a získávali provize z jejich činnosti. Kdo byl výš, vydělával víc. Doplatili na to ti na nejnižších místech.

V této kauze, jež se udála 
v Pardubicích v roce 2011, pojišťovací makléři sepisovali smlouvy se zájemci a tvrdili jim, že nebudou muset po dobu dvou let nic platit.

„Od poškozené pojišťovny obžalovaní získávali provize na základě smluv s klienty, kterým nepravdivě sdělovali, že namísto nich budou pojistné hradit po dobu dvou let 
z provizí," řekl státní zástupce Jiří Viesner.

Jenže tak to nebylo. Napálených měly být stovky, proto se škoda měla vyšplhat až na 43 milionů. Osm milionů však pojišťovna nakonec zachránila. Voženílek byl sice jen tichým společníkem, ale podle všeho hlavou podvodu.
Už jednou byl odsouzen, ale po sérii odvolání se případ na podzim znovu vrátil k hradeckému soudu.

Muž ze Sezemic podruhé – po týdnuMá na krku dvě obžaloby, v obou případech vinu odmítá. Petr Voříšek, podnikatel ze Sezemic u Pardubic, je proto na Krajském soudu v Hradci Králové stálým hostem.
V minulém týdnu byl řešen jeho údajný podvod s odečtem daně z příjmu, kdy měl využít fiktivní spolupráci s jedním Němcem, který mu měl dohazovat obchody s barevnými kovy a železným šrotem.
O tuto komoditu jde také v případě, který bude soud znovu rozplétat 
ve čtvrtek a v pátek. Voříškovi stejně jako v první kauze hrozí až osmiletý trest, podobně jsou na tom jeho dva společníci. Čtvrtý do party by mohl odejít až s jednoletým postihem.
Čtveřice měla získat na dani z přidané hodnoty až 220 milionů korun. Podle svědků totiž vlastně se šrotem neobchovala, jen řidiči dokola vozili stále stejné náklady. K obchodům mělo být stvořeno několik společností, v nichž figurovali i Maďaři. „Jednání na sebe navazuje. Jednotlivé firmy jsou články řetězu," popsala státní zástupkyně Dagmar Pětníková.