Vrchní soud zrušil rozsudek nad Václavem Etlíkem, odsouzeným vloni v říjnu na 6,5 let do vězení za nakládání s odpady a obecné ohrožení.
Toho se měl dopustit v Libčanech u Hradce Králové, kde provozoval nelegální skládku plnou jedovatých a životu nebezpečných chemikálií. Sanace areálu vyšla daňové poplatníky na více než 30 milionů korun.

„Rozhodnutí nás potěšilo. Vrchní soud potvrdil náš názor, že obecného ohrožení se nedopustil v úmyslu, ale z nedbalosti,“ řekl Etlíkův obhájce Jiří Slezák. Rozdíl trestní sazby se v případě nedbalosti a úmyslu liší až o deset let. Etlík už před soudem tvrdil, že neporušil žádné zákony a na nakládání s nebezpečnými látkami měl povolení. Nový soud začne v červenci.

Šalamounský verdikt soudu

Rozhodnutí Vrchního soudu je ale šalamounské. Není dokonce vyloučeno, že Etlík – bývalý policista - dostane nakonec trest ještě tvrdší.
„Podle Vrchního soudu se královéhradecký krajský soud ve svém rozsudku přesvědčivě vypořádal s otázkou trestného činu nakládání s odpady, věc mu však přesto vrátil k novému rozhodnutí. Uložil mu, aby znovu zvážil otázku zavinění u trestného činu obecného ohrožení a také se opětovně zaměřil na výši způsobené škody,“ uvedl mluvčí hradeckého krajského soudu Michal Strnad.
To ale může znamenat, že Etlíkem způsobená škoda nakonec bude vyčíslena ještě na víc než loňským soudem stanovených sedm a půl milionu korun, které má Etlík rovněž zaplatit.

Skutečně úmysl, nebo jen nedbalost?

Kraj a královéhradecký magistrát daly na vyčištění areálu v Libčanech 30 milionů korun. Přísnější trest žádá i státní zástupce.
„Vrchní soud souhlasí s tím, jak se krajský soud vypořádal s otázkou nakládání s odpady a jde mu hlavně o to, lépe vysvětlit obecné ohrožení, kterého se Etlík měl dopustit,“ dodal Michal Strnad.

Hlavní líčení s Václavem Etlíkem začne 15. července. Krajský soud bude muset znovu provést některé důkazy, zejména výslech obžalovaného, jeho tehdejších zaměstnanců nebo pořídit nové znalecké posudky.