Stejně jako například v kauze záměny dětí v třebíčské nemocnici jde o žalobu na nemajetkovou újmu a také v tomto případě půjde o průlomový rozsudek.

„Jde o bezprecedentní případ. Podle mého názoru je jeden milion adekvátní tomu, co se stalo. Došlo k zásahu do práva na soukromý a rodinný život,“ odůvodnil výši částky právník obou rodin Tomáš Doležal. Podle něj nelze svalovat vinu pouze na Zelenku, neboť na vině jsou i lékaři.

„Kdyby již po druhém případu krvácení začali jednat jinak, nemuselo zemřít tolik pacientů,“ myslí si Doležal. Podle něj o tom svědčí především závěry takzvané Julínkovy ministerské komise.

Kromě kvality péče vyčítají pozůstalí nemocnici i to, že měla špatně nastavené kontrolní mechanismy poskytované péče. To však nemocnice rezolutně odmítá a netají se tím, že v tomto případě se zdravotnické zařízení nemá za co omlouvat.

„Jediný viník je Zelenka. Lékaři udělali vše pro to, aby zjistili, proč se zvýšený počet krvácení objevil. Žádný z posudků, kterých bylo uděláno hodně, nekonstatoval, že lékaři postupovali špatně,“ upozorňuje mluvčí nemocnice Petra Černo. Ta se za vedení nemocnice všem pozůstalým znovu omluvila za to, že se v řadách jejich nemocničního personálu našel člověk, který se dopustil tak hrozného zločinu, za nějž byl odsouzen. Ve prospěch lékařů svědčí i skutečnost, že policie prověřovala možnou vinu konkrétních lékařů, ale všechna trestní oznámení, kterých bylo jedenáct, byla odložena jako nedůvodná. Podle mluvčí Černo není možné ani to, aby se nemocnice s pozůstalými vyrovnala mimosoudně, protože hospodaří s veřejnými penězi: „K tomu, abychom s nimi naložili jinak, musíme mít právní podklad.“ Všichni, kterým Zelenka v nemocnici někoho zabil, dostali již dříve dar sto tisíc korun od krajského úřadu. Ti, kteří přežili, inkasovali 20 tisíc korun.

Hradecký krajský soud už má na stole další dvě podobné žaloby. Rekordní částku požadují příbuzní po zavražděném Ivu Řípovi. Pět příbuzných chce celkem vysoudit po nemocnici deset milionů korun. Rodina Horákova pak chce jeden milion korun.

Případem heparinového vraha se již začal zabývat Nejvyšší soud (NS) v Brně, který obdržel jeho dovolání proti rozsudku Vrchního soudu v Praze. Ten poslal bývalého zdravotníka na doživotí za mříže. Zelenka nesouhlasí s tím, že vraždil úmyslně a nesouhlasí se závěry znaleckých posudků.

„Senát by v této kauze mohl rozhodnout zhruba do dvou měsíců,“ řekl Deníku mluvčí NS Petr Knötig. Zelenka v dovolání soud prosí o to, aby rozhodl v jeho nepřítomnosti.