Muž podle policie oznámil uložení bomby na víc než deseti místech v šesti městech. Podezřelý muž, který je zdravotně handicapovaný, se k činu doznal. Soud na něj uvalil vazbu. V případě odsouzení muži hrozí až pět let vězení. Dnes to řekla mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková.

Policie v úterý po oznámení výhružky evakuovala stovky lidí a objekty prohledala, bomby nenašla. „Náklady, které byly vynaloženy na bezpečnostní opatření a škoda, která dotčeným institucím vznikla, nejsou v současné době ještě zcela vyčísleny, ale rozhodně se budou pohybovat v řádech milionů korun," uvedla Ježková. Dodala, že pokud by se škoda vyšplhala nad pět milionů korun, hrozil by muži trest vězení až na osm let.

Muž začal své výhrůžky telefonicky oznamovat v úterý kolem 09:00. Za zhruba pět hodin ho kriminalisté zadrželi v Hradci Králové. Podle Ježkové jej policie vypátrala „na základě poznatků a informací získaných díky operativně pátracím prostředkům".

Obviněný dosud neměl žádný konflikt se zákonem. „Bezprostředně po svém obvinění byl zkoumán psychiatrem, další nařízená zkoumání z dalších zdravotnických odvětví bude ještě muset absolvovat," uvedla mluvčí.

Muž podle policie celkem šestkrát telefonoval na různé instituce. Oznámil, že je v konkrétním městě na konkrétním místě, v budovách úřadů, škol, různých firem, na vlakových nádražích, uložená bomba. Během anonymního telefonátu také uvedl přesný čas výbuchu bomby. Evakuace a bezpečnostní prohlídky objektů následně omezily stovky lidí při práci či cestování. Na nádražích byl zastaven provoz vlaků a ve stanici Hlavní nádraží v Praze nezastavovalo me­tro.

Uložené bomby měly být v objektech v Plzni, Praze, Jičíně, Poděbradech, Mladé Boleslavi a v Pardubicích. Vedle stovek policistů se do bezpečnostních opatření zapojili i hasiči, záchranáři a strážníci městských policií. „Ve všech zajišťovaných objektech byli použiti i psi speciálně vycvičení na vyhledávání výbušnin," uvedla Ježková.

České dráhy budou škodu vyčíslovat několik týdnů, podle mluvčího firmy Petra Šťáhlavského se v podobných případech obvykle pohybuje v řádech maximálně statisíců korun. „Troufám si odhadnout, že milion to nebude," řekl.

Policie se loni zabývala 214 případy podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy, objasnila jich 120.