Na nebezpečí hrozící od muže se střelnou zbraní museli reagovat strážníci ve Chvaleticích. V rukou opilého muže se uprostřed noci objevila pistole. Pravá či ne nebylo uprostřed noci možno poznat.

„Z přijatého telefonátu strážníci zjistili, že v místní restauraci v parku se má nacházet podnapilý muž, který měl na ostatní, taktéž podnapilé členy skupiny, vytahovat černou pistoli, kterou mířil po lidech,“ uvedla vrchní strážník Aneta Hámorská. Strážník na místo vyjel okamžitě a cestou přivolal posily z okolních policejních oddělení. V dané situaci totiž policista pro bezpečí ostatních i své vlastní musí předpokládat a jednat tak, jako by podezřelý měl zbraň opravdovou a nabitou.

Skupinu podezřelých osob se strážníkovi podařilo najít a zadržet, nastal ale další problém, jeden z podezřelých odmítal strážníkovi ukázat ruce, zda v nich nemá zbraň a dokonce chtěl z místa odejít. Zbytečně tím ale napjatou situaci vygradoval.

„Teprve až po zvládnutí celé situace vyšlo najevo, že nalezená pistole byla pouze dětská hračka a celý případ byl tak projednán pouze jako přestupek proti veřejnému pořádku. Neposlušnému muži který neuposlechl výzvy strážníka, se ale jeho chování moc nevyplatilo. Za takový přestupek je možné na místě uložit pokutu i do výše deset tisíc korun,“ sdělila Aneta Hámorská.

„Každý si musí uvědomit, že je povinen uposlechnout pokynů zakročujícího strážníka a že ve chvíli, kdy policisté prověřují tak závažné oznámení, jsou mimořádně ostražití na nežádoucí pohyby, které by mohly znamenat i následný útok na ně i jiné osoby. V situaci jako je tato, kdy zakročující strážníci mají připravené i zbraně, není místo na hloupé žerty, ale je čas řídit se uposlechnutím daných výzev a pokynů a předejít tak následkům v podobě oprávněného použití síly případně i s použitím zbraní," důrazně upozorňuje Aneta Hámorská.