Záchranná služba ani strážníci nejsou taxislužba. I když si to někteří myslí. Například opilý syn (18) i se svým ještě opilejším otcem (42). Syn zavolal na linku 155 s tím, že se s otcem nachází v restauraci na Dukle s tím, že si s opilým otcem neví rady a ten že je agresivní. Prý hrozilo, že by mohl rozbít zařízení restaurace.

Záchranná služba je ale od zachraňování životů a ne k tahání agresivních opilců z hospody. Operátorka záchranky proto nejprve požádala strážníky, aby situaci prověřili.

"Když na místo dorazila hlídka, nalezla staršího ze dvojice, jak bezvládně ležel na zemi, byl znečištěný a nezvládal se bez pomoci strážníků postavit. Že byl silně pod vlivem alkoholu, bylo více než zřejmé. Odmítal nařízenou dechovou zkoušku a na strážníky byl vulgární. Muž neovládal své chování, jednání a hrozilo, že by se mohl ohrozit na životě. Strážníci se proto rozhodli, že jej dopraví na záchytnou stanici," uvedla mluvčí pardubické městské policie Lenka Uskobová.

Ani syn, coby oznamovatel události, na tom nebyl o moc lépe než otec. Test na alkohol sice zvládl, ale nebyl už ve stavu, kdy by byl schopen se o svého rodiče postarat tak, aby společně došli bez úhony domů. Nápad, že je místo záchranky domů tedy odveze hlídka městské policie, ale také nevyšel.

"Když mladík zjistil, že hlídka opravdu nemá zájem na tom, aby je oba odvezla do místa trvalého bydliště, začal být také agresivní a strážníkům bránil v převozu svého otce do specializovaného zdravotnického zařízení. Mladík nereagoval na žádnou z vyřčených zákonných výzev a pokračoval v ataku vůči strážníkům. Použití donucovacích prostředků ze strany zasahující hlídky tak bylo nevyhnutelné," uvedla Lenka Uskobová.

Pouta nakonec dostal na ruce i mladíkův otec a situace se konečně uklidnila. Opilé příbuzné poté skutečně čekala společná cesta sanitním vozem. Jenže sanitním vozem městské policie určeným pro převoz znečištěných pacientů a konečnou stanicí byla ta záchytná.

"Výměru správního trestu si muži od strážníků vyslechnou při svém odchodu. Domů se tak otec a syn dostanou se zpožděním a už bez výpomoci záchranných složek," uzavřela Lenka Uskobová.