„Manželka prodělala rakovinu žaludku, podstoupila chemoterapii, nyní má velké bolesti,“ řekl Miroslav Koláčný s tím, že si na internetu přečetli, že by jí mohlo konopí pomoci. „Se synem jsme vypěstovali čtyři rostliny, ustřihl jsem několik listů a udělal jsem 200 gramů léčivé masti,“ uvedl Koláčný.

Rostlin u rodinného domu v Rokytně si všiml někdo z kolemjdoucích a informoval policii. „Přijelo policejní komando, rostliny i mast zabavilo a my jsme se synem museli k výslechu,“ vzpomínal otec.

Úmysl sklízet

Muži jsou obvinění z toho, že vyrobili omamnou látku ve značném rozsahu. Podle obžaloby měli v úmyslu rostliny sklidit a zpracovat do stavu způsobilého pro užití pro vlastní potřebu. „Ke sklizení rostlin nedošlo z důvodu zásahu policejních orgánů,“ řekla státní zástupkyně Jana Taranzová.

Při domovní prohlídce policisté zabavili čtyři rostliny konopí a sklenici se zelenou mastí, která nebyla dokončená. Nenašly se žádné drogy ani usušené rostliny.

Semena obstaral syn Jan Koláčný, který je získal od spolužačky. „Řekl jsem jí, že bych chtěl pro taťku a mamku semínka technického konopí. Sehnala pět kusů semen,“ konstatoval dvacetiletý student. Rostlinky zasadil do květináče, když povyrostly, přesadil je na zahradu.

Rostly v rajčatech

„Rostlo to v rajčatech jako kopřivy. Zalévalo se to, protože jsme zalévali okolní rostliny, žádné hnojení nebo tak. Teprve když to vyrostlo, začal jsem se zajímat, jak by se to dalo využít pro léčebné účely,“ pokračoval otec s tím, že pátou rostlinu zlikvidoval, protože opylením znehodnocovala ostatní. Z jedné utrhl několik listů, které použil na výrobu masti. Prý chtěl použít i semena, protože si je již dříve draze kupoval k přímé konzumaci, dále ale rostlinu využívat nechtěl.

Podle expertízy, kterou provedli kriminalisté, však ze zabavených rostlin vznikly téměř čtyři kilogramy upotřebené hmoty. „Obsah THC pak činil 200,29 gramů,“ dodala státní zástupkyně.

Rodina podle svých slov o množství psychotropní látky nevěděla. „Problém nastal v tom, že zjistili, že tam bylo velké množství THC. To jsme vůbec netušili,“ řekla matka Helena Koláčná, pro niž muži mast vyrobili.

„Jsou to domněnky, že jsme mohli THC použít k výrobě drog, chtěli jsme jen mast. Teď nám hrozí 2 až 10 let vězení,“ hájil se otec.

Ilustrační foto
Muž útočil na značku, viděl v ní svou přítelkyni

Pět rostlin

Technické konopí se přitom v určitém množství v České republice pěstovat může, psychoaktivní konopí je ale problém. „Psychoaktivní konopí se pěstovat nemůže, do pěti rostlin je to přestupek, nad pět rostlin je to trestný čin. V okamžiku, kdy ho člověk zpracuje nikoli pro sebe, ale pro jinou osobu, je to kvalifikováno jako výroba drogy,“ informoval Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti.

„Kriminalizovat někoho, kdo pěstuje konopí, aby pomohl blízké osobě, je přehnané, ale záleží na každém konkrétním případu,“ dodal Mravčík.

Soud se případem bude dále zabývat 16. září.