Pachatelé si budou sami navrhovat své tresty. Jak se k této novele trestního řádu staví soudci na Pardubicku?

„Tato novela by mohla být výhodná v případě, že bude více doplněna. Část veřejnosti si myslí, že státní zástupce má vysoké pravomoce, ale není tomu tak. Konečné slovo má vždy až soudce,“ říká Jaroslava Sádovská, předsedkyně Okresního soudu v Pardubicích.

Jako velké plus vidí tuto novelu místopředsedkyně okresního soudu. „Soudci u nás souhlasili už během připomínkového řízení. Pokud se pachatelé doznají, dá se to takto vyřešit a soudní řízení by to mělo výrazně zkrátit. Osobně si myslím, že tento návrh přinese pozitiva. A bude to určitě přínos,“ sdělila místopředsedkyně Šárka Pfeiferová.

Správnost novely potvrzuje i Milan Špryňar, místopředseda Krajského soudu v Hradci Králové a předseda pobočky krajskéhou soudu v Pardubicích. „Myšlenka je to správná, v jiných státech to už takto funguje. Při méně závážných činech určitě dojde ke zrychlení práce,“ říká Milan Špryňar.

Někteří si jistě budou myslet, že by se tento návrh dal zneužít, s čímž však místopředsedkyně Pfeiferová nesouhlasí. „Myslím si, že se to zneužít nedá. Soudce na návrh státního zástupce totiž nemusí přistoupit,“ říká Šárka Pfeiferová. Odlišný názor má místopředseda Krajského soudu v Hradci Králové Milan Špryňar. „Všechno se dá zneužít, je to o lidech. Pachatel se může dohodnout se státním zástupcem, takže se to teoreticky zneužít dá,“ myslí si. Jaká je pravda, to ukáže až praxe.

O čem je takzvaná dohoda o vině a trestu? Pachatelé drobnějších činů, kde je maximální sazba trestu pět let, si mohou sami navrhnout svůj trest. Týká se to například drobnějších krádeží, řízení vozidla bez řidičského průkazu nebo toho, když řidič zraní cizí osobu při nehodě. Pachatel však musí nejprve přiznat vinu, navrhnout odškodnění a až poté se dohodnout se svým obhájcem na trestu. Jejich návrh poté poputuje ke státnímu zástupci. Ten ho v případě, že s ním souhlasí, předá soudci. Je pak na něm, zda navrhovaný trest „odklepne“, nebo jestli ho odmítne. V případě odmítnutí se bude konat klasické hlavní líčení.

(Dalibor Musil)