Majitelé nemovitostí se tak dozvědí o preventivních kontrolách. Případné zloděje pak může tato informace odradit.

Hlídek přibývá

Po sezoně, kdy majitelé chaty zazimují, policejních hlídek přibývá.

„Na druhé straně cedulky jsou pokyny, co dělat v případě vloupání do jejich objektu. Je tam, že majitelé nemají vstupovat do objektu a obrátit se na linku 158 nebo 156," dodala Lucie Klementová.

Podle policejních statistik krádeží a vloupání do chat na Pardubicku meziročně ubylo, objasněnost případů je ale minimální. Od ledna do října majitelé chat nahlásili 18 vloupání, z toho ve třech případech policisté našli pachatele. Škoda byla 128 tisíc korun.

Vloni za stejnou dobu bylo třicet případů a z toho jsou dva objasněné. Škoda činila 232 tisíc korun.

„Pachatelé hledají jídlo, berou sekačky, zahradní náčiní nebo třeba mikrovlnky. V zimě chtějí bezdomovci v chatkách přespat. Nejspíš se ale stává, že krádeže lidé nenahlásí, protože nepřišli o nic cenného," řekla policejní mluvčí Eva Maturová.

Strážník Pavel Antoch zaznamenal i případ, kdy majitelé chat nechali na verandě misku se stokorunou v drobných mincích, aby zabránili vloupání. „Žádná chata totiž není nedobytná," poznamenal pardubický strážník.

Psovod se svým rotvajlerem Sorbonem kontroloval i chatovou oblast u Labe. „Člověku bez domova nějaké drobné peníze kolikrát mohou stačit," doplnil Pavel Antoch.

Podle strážníka už lidé mají svoje chaty zabezpečené dobře. Chata, kterou zrovna obhlížel, měla bytelné okenice, sklepní prostory byly zamčené na visací zámek a schodiště na verandu rozebrané, aby se na ni dalo hůře vylézt. Většina chat je už i oplocená.

„Na pozemky samozřejmě nevstupujeme. Používáme dalekohled. Pes mi pomáhá, dokáže vycítit a označit osobu, která je uvnitř, a může mě jistit do příjezdu hlídky," dodal.

Nabitá brokovnice

V minulosti kontroloval chatu, kde byl celostátně hledaný muž a odmítal vyjít před objekt. Když nakonec vyšel ven, zjistilo se, že je uvnitř nabitá brokovnice.

„Kdyby ji pachatel použil, má hlídka obrovský problém," nechal se slyšet Pavel Antoch.