Devět bezdomovců u fontány od náměstí Jana Pernera vyháněli strážníci pardubické městské policie. "Skupina bezdomovců zde konzumovala alkohol na veřejném prostranství, což je to vyhláškou zakázané. Navíc při této pijatice bezdomovci využívali keře v blízkosti fontány, do kterých močili. Strážníci celou skupinu ztotožnili, což byla v tomto případě rutina, jelikož se jednalo o známé tváře, které mívají často co dočinění právě s hlídkami městské policie," uvedla mluvčí pardubických strážníků Lucie Klementová.

Dva muži byli navíc usvědčeni i z toho, že podávali alkohol zjevně podnapilým osobám, za což jim byla uložena bloková pokuta. "Další dva ze zúčastněných, kteří nebyli schopni ovládat své chování a jednání, byli se třemi promile v dechu převezeni na záchytnou stanici, kde zůstali do svého vystřízlivění," dodala Lucie Klementová.

ZAÚTOČIL PES

Ani ne o dvě hodiny později se strážníci v Pardubicích dostali do střetu s bezdomovci znovu. Tentokrát už šlo ale o zdraví. Jednoho z nich napadl v bývalých tiskárnách ve Smilově ulici pes bezdomovců.

"Hlídka na místo jela prověřit oznámení na dvojici, která je zřejmě pod vlivem jiné návykové látky. Muž a žena se nacházeli ve Smilově ulici, kde slovně napadali a uráželi kolemjdoucí. V okamžiku, kdy hlídka přijela na místo, se tam již nikdo nenacházel. Vzhledem k místní znalosti, ale strážníci věděli, kde tuto dvojici hledat. Vydali se proto k blízké, pro veřejnost, již uzavřené budovy, kde z pootevřených vrat vyběhl pes většího plemene a zakousnul se do nohy jednoho ze strážníků. Druhý strážník okamžitě pohotově zareagoval a hmatem zajistil uvolnění stisku psa," popsala Lucie Klementová.

Strážníci poté na místo přivolali své kolegy z odchytové skupiny, která zajistila dva dospělé psy a jedno štěně. "Ti byli převezni na veterinární kliniku do karantény, jelikož se jednalo o psy, kteří neměli platnou vakcinaci. Hlídka poté provedla kontrolu totožnosti u všech jedenácti závadových osob, přičemž jedna se ukázala jako celostátně hledaná osoba. Jedenatřicetiletý muž byl proto předán hlídce státní policie," doplnila Lucie Klementová.

Příslušnice městské policie utrpěla hluboké rány na stehně. Zranění si vyžádalo okamžitý převoz do nemocnice. Žena je v pracovní neschopnosti a chodí na pravidelná ošetřování.

Majitelé zvířat nebyli schopni doložit jakékoliv doklady o zdravotním stavu zvířat či veterinární prohlídce nebo očkování. V době, kdy pes, kříženec rotvailera, napadl strážníky byli navíc pod vlivem omamných látek.