„O případu samozřejmě vím. Ze své profese jsem obdivoval také to, jak se strážníci se psem vypořádali. V tu dobu z něj již totiž byla vraždící mašina,“ řekl nám včera psovod pardubické městské policie Pavel Antoch. Podle něj je svým způsobem nebezpečný každý pes. Vše je prý otázkou výcviku. „Všem majitelům psů bych rozhodně doporučil chodit pravidelně na výcvik, osvojit si základy poslušnosti. Já mám také rotvailera a i když ho pouštím na volno, tak vždy jen s košíkem,“ dodal.

Téměř stejný názor má i ředitel pardubické veterinární kliniky ve Štrossově ulici Vladimír Tlučhoř. „Je potřeba si uvědomit, že pes přemýšlí trochu jinak. Podvědomě je zvyklý na smečku a bere lidi jako její součást. V případě, že ho majitel nezvládne, dominantní pes se pokouší stát se pánem a následně si vynucuje poslušnost. A to mohlo být i v tomto konkrétním případu.“

Pes však podle odborníků zaútočí i v případě, že se cítí ohrožen nebo se bojí. „Kolikrát stačí nějaký nepředvídatelný rychlejší pohyb a pes startuje. Svoji roli v pražském případu mohlo sehrát i to, že pes byl hladový či jinak vystresovaný,“ dodal pro náš Deník šéf veterinární kliniky.

V případě, že pes člověka napadne, je bezpodmínečně nutné, aby bylo kromě člověka vyšetřeno také zvíře. „Na veterině takového psa umístíme do karantény na pozorování a v případě, že zvíře uhyne, posíláme jeho mozek na vyšetření. V případě, že agresivní zvíře k dispozici není, třeba když po napadení uteče, musí dostat člověk preventivní injekci proti vzteklině,“ radí Vladimír Tlučhoř.

Případy agresivních psů řeší strážníci také v Pardubicích. „Před dvěma lety jsme zasahovali ve Stéblové, když pes napadl majitele. Nedávno jsme pak byli u Parama, kde po odstěhování majitelů zůstal v provizorním kotci opuštěný pes,“ prozradil Antoch.

Přestože psi mnohdy trpí a následně pak končí v útulcích, není prý problém je převychovat. Dokáží se totiž adaptovat rychleji a lépe než lidé. „Trpělivým přístupem, správným zacházením, krmením a celkovým chováním se pes postupně zklidní a zase se vrátí do svého normálního stavu. Ty nejagresivnější psy nám policie vozí uspané. Pokud je to možné, neutrácíme je a snažíme se jim pomoci. Zpravidla do dvou let je takový pes schopen zapomenout na své útrapy,“ dodal šéf veterinární kliniky Vladimír Tlučhoř.