„Den předtím na nás řval, že nás všechny podřízne. Já dostal strach a docela jsem mu to věřil. Je to člověk, který se neštítí ničeho a podle mě to nebyly jen plané vězeňské kecy,“ začal se svoji výpovědí před tribunálem pardubického krajského soudu čtyřiatřicetiletý Štěpán Farkaš. Toho obžaloba viní z toho, že 11. března letošního roku pobodal v cele o osm let mladšího spoluvězně. Zaútočil na něj nabroušeným příborovým nožem a zasadil mu deset bodných ran – hlavně do oblasti hlavy, krku a zad.

Pardubické letní kino Pernštejn
Letní kino má nové plátno

Klubíčko nervů

„Měl jsem s ním problémy dlouhodobě. Měl stále sexuální narážky a hladil mě. Ale vůbec nechápu, že to došlo takhle daleko. Byl to zkrátka zkrat a šlo to hodně za hranu toho, čeho bych byl normálně schopný,“ dodal před soudem muž, který by si klidně mohl podat ruku s obsedantním televizním detektivem Monkem: „Mám toho víc, kromě smíšené poruchy osobnosti mám ještě agorafóbii a sociální fóbii.“ Po svém činu, na kterou bude mít jeho oběť vzpomínku v podobě několika jizev, se sám udal dozorcům a čekal na svůj další ortel. Ten nad sebou však chtěl vynést ještě před začátkem soudního jednání. „Hrozně mě hryzalo svědomí a chtěl jsem to skončit. Proto jsem se v cele zapálil,“ dodal muž, jehož již jedenáctý pokus o sebevraždu v životě málem odnesli i jeho další spoluvězni. Zapálil se totiž přímo v cele.

Tento pokus o sebevraždu z poloviny dubna, kdy se sedm lidí nadýchalo kouře, odnesl Štěpán Farkaš popáleninami třetího stupně na zádech. K samotnému útoku, i kde sehnal nůž, pak Farkaš uvedl, že nůž našel již nabroušený a používal jej ke krájení salámů.

V jedné z cel pardubické věznice vypukl požár. Na místě bylo zraněno sedm osob.
V pardubické věznici vypukl požár, hořelo v jedné z cel

„Měl jsem ho normálně za pasem a s poškozeným jsem si to chtěl jen vyříkat. Kromě toho, že nám vyhrožoval mě taky udělal něco ve sprše. Ale stydím se o tom mluvit,“ řekl s tím, že když spoluvězně v noci probudil a chtěl si to s ním vyříkat, poslal jej do míst, která nechce před soudem z důvodu vulgarity používat. „A tak nevím, co mě to vůbec napadlo a napadl jsem ho. Ale pamatuji si jen dvě, tři, rány. O tom, že jich bylo deset, jsem se dozvěděl až ze spisu,“ dodal muž.

Milion za jizvy na zadku

Před soudem vypovídal i poškozený šestadvacetiletý L. K. Ten na dotaz předsedy soudního senátu Jana Šlosara, zda požaduje nějakou finanční náhradu, odpověděl: „Chci milion korun. Od toho napadení si nesu těžké následky. Mám jizvy nejenom v oblasti hlavy, ale i na zadku.“ K samotnému útoku pak uvedl, že vůbec neví, co Štěpána Farkaše k napadení vedlo.

„Jsem sice bisexuální, ale nikdy jsem mu žádné návrhy nedělal. Neměl jsem s ním ani žádný větší rozepře,“ uvedl muž a a popsal, jak podle něj útok probíhal. „Normálně jsem spal. Najednou ke mě přistoupil Štěpán a bez varování mě začal bodat. Řval jsem na něj, co to dělá, ale on byl jako v tranzu. Ten útok trval asi deset minut, ale naštěstí jsem se mu ubránil. Pak Štěpán jako by nic odešel,“ dodal pobodaný muž, který ještě soudci sdělil, že chystá i další právní kroky: „Pane soudce, chtěl jsem vám říct, že zvažuji trestní oznámení na pardubickou věznici za to, že ten útok vůbec umožnila. Vždyť mě chtěl zabít.“

Soud nakonec poslal za pokus těžkého ublížení na zdraví Štěpána Farkaše na pět a půl roku do vězení. Tento trest se mu přičte k jeho dřívějším vroubkům. Ve vězení je sice poprvé, ale již dostal tři roky za napadení a čtyři roky za loupež.

Ilustrační foto.
Do boje s kůrovcem vstupují i hasiči