Spaćiho obžaloba viní z toho, že v polovině srpna loňského roku pobodal v centru Pardubic Jana H. Rány nožem měl uštědřit i jeho bratru Milanovi. Spaćimu hrozí až osmnáct let žaláře.

Bezprostřední ohrožení života

Podle soudního znalce Pleskota vedly u Milana H. rány nožem na trup a bradu. „Na zádech vpravo měl asi jeden centimetr dlouhou tržnou ránu. Nejzávažnější však byla ta, kterou utrpěl na břiše. Byla dlouhá tři centimetry a způsobila vícenásobné poranění kliček tenkého střeva. Tuto lze hodnotit jako těžkou újmu na zdraví,“ řekl znalec s tím, že Jan H. byl po této ráně bezprostředně ohrožen na životě a hrozilo mu vnitřní krvácení a prudký pobřišnicový šok. Nebýt včasného zásahu, kdy Janu H. při operaci odstranili deset centimetrů tenkého střeva, mohl muž zemřít. „Odhaduji, že k vážným následkům by došlo již deset až padesát minut po poranění,“ dodal znalec.

„U Milana H. byla bodná rána na zádech, kterou lékaři ošetřili ambulantně,“ uvedl Jaroslav Pleskot.

Na dotaz soudce Miroslava Mjartana, zda mohla Janu H. hrozit i další poranění vnitřních orgánů, odpověděl Pleskot že ano.

„Podle mého názoru se totiž jednalo o bodnořezný nástroj o délce čepele deset až patnáct centimetrů. Síla vedeného útoku proti břichu Jana H. byla středně velké intenzity. Kdyby však případný útočník použil větší sílu, mohl mu poranit játra či velké cévy,“ řekl znalec.

Dodal, že podobně by se dalo uvažovat i o ráně na zádech, kde při větší intenzitě hrozilo poškození ledvin nebo močového ústrojí.

Mohli se muži bodnout sami?

U soudu přišla na přetřes i otázka, zda si mohli oba postižení muži způsobit poranění sami. Soudní znalec Pleskot na tuto otázku odpověděl nejednoznačně. „Co se týče břicha a brady, tak možnost, že se Jan H. bodl sám, tu samozřejmě je. Bodná poranění u obou mužů na zádech si však sami způsobit nemohli, respektive ze soudnělékařského hlediska je to nepravděpodobné,“ doplnil svoji výpověď znalec Jaroslav Pleskot.

Spaći svoji vinu odmítá 
s tím, že v době útoku byl 160 kilometrů od Pardubic. Podle něj si oba bratři vše vymysleli, aby se pomstili jeho rodině za to, že z ní nedostal žádné peníze. „Je to jen dobře vykonstruované vydírání.“