„Proč se tak výrazně snížil počet vražd u nás, nedokážu vysvětlit,“ reagoval na otázku novinářů Přibyl. Jeho krajský náměstek pro Službu kriminální policie a vyšetřování Jan Švejdar připomněl, že všechny loňské vraždy, až na jednu, jsou objasněny.

„Letos to může být zcela obráceně. U vražd nevysledujete žádnou souvislost. Většina je spáchaná jako domácí násilí. Nejsou to žádné nájemné vraždy na objednávku,“ doplnil Švejdar. Dodal, že se kriminalistům podařilo na východě Čech objasnit také dvě vraždy spáchané v předchozích letech. Jediným zatím neuzavřeným případem je smrt dítěte za podezřelých okolností. „Může to však být běžná příčina syndromového selhání. Je to relativně čerstvá věc z konce loňského roku,“ upřesnil Švejdar.

Letos zatím kriminalisté v Královéhradeckém kraji vyšetřují jednu novou vraždu v Žacléři na Trutnovsku, jejíž obětí se 1. února stal devětadvacetiletý nizozemský turista. Podezřelými ze spáchání tohoto trestného činu jsou jeho dva krajané.

Východočeští policisté vloni celkově zaznamenali příznivý vývoj kriminality. Loupeží bylo 213, což je o 23 méně než v předchozím roce. Případů ublížení na zdraví je meziročně o 146 méně, u vydírání se počet snížil o dvaadvacet. Případů znásilnění policisté evidovali vloni o 21 méně.

„Vykazujeme dlouhodobý pokles kriminality. Loňský rok nebyl výjimkou, byl téměř desetiprocentní. Odráží to celospolečenskou situaci a úroveň života v regionu,“ poznamenal Petr Přibyl.

Co se týče objasněnosti, východočeští kriminalisté vloni vyřešili a zajistili pachatele u 50,5 procenta nahlášených kriminálních činů.

„Stíháno bylo 9586 osob. Podíl cizinců je dlouhodobě stále mezi pěti šesti procenty, avšak minulý rok byl trochu výjimečný v tom, že byl mírný nárůst trestné činnosti cizinců. Domníváme se, že to je způsobeno zejména tím, že jsme tranzitním regionem, který má poměrně významný turistický ruch, hlavně v Krkonoších a v Orlických horách,“ uzavřel krajský ředitel Policie ČR Petr Přibyl.