Policistům v Holicích se ve středu večer dobrovolně přihlásil třetí z útočníků, po kterém po útoku v Rumburku bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

„Policisté obvodního oddělení v Holicích zadrželi kolem dvacáté hodiny muže, který byl podezřelý z těžkého ublížení na zdraví. Podezřelý byl převezen do policejní cely v Pardubicích a následně eskortován na okresní ředitelství děčínské policie,“ potvrdil mluvčí pardubické policie Jozef Bocán.

Kamil Cepero se měl na policejní oddělení dostavit dobrovolně s tím, že se doslechl, že je po něm vyhlášeno pátrání. Mladík není z Holic, pochází pravděpodobně právě ze severních Čech. Co dělal v Holicích, není jasné.

Muž bude pravděpodobně obviněn z ublížení na zdraví a pokusu o těžké ublížení s rasovým podtextem. Dva z rumburských útočníků už si takové obvinění vyslechli. Policie Cepera podezírá, že byl jednou z ústředních postav celého útoku.

Na ten obyvatelé Rumburka jen tak nezapomenou. „Jsem majitelem bytovky, kam se ti chlapci uchýlili, když viděli hordu našich 'spoluobčanů'. Jsou to všechno slušní chlapci a byli bezdůvodně zlynčováni krvežíznivou tlupou 18 Romů, kteří nad ránem táhli Rumburkem z diskotéky vybaveni teleskopickými obušky a dlažebními kostkami,“ napsal do diskuze Děčínského deníku Alois Kittl.

Ačkoliv útočníků bylo v Rumburku dvacet, policie podezírá pouze tři z nich - prý ty nejagresivnější. Dva z nich zadržela, hlavním podezřelým, který se choval nejagresivněji a měl při bití do oběti mlátit teleskopickým obuškem, byl právě uprchlý Cepero. Jeden ze zadržených je už kromě jiného obviněný z ublížení na zdraví a pokusu o těžké ublížení na zdraví s rasovým podtextem, za což mu hrozí pět až 12 let vězení.

Situace je napjatá

Jak se všechno odehrálo? Skupina Romů v neděli nad ránem napadla cestou z baru šestici jiných mladíků. Když se schovali do domu, rozmlátili útočníci dveře a jednoho muže ztloukli teleskopickými obušky. Incident rozdmýchal napětí mezi starousedlíky a sociálně slabými, které prý na sever Čech v poslední době sestěhovávají realitky.

Situace na severu republiky je napjatá i po útoku v Novém Boru, kde se opět skupina Romů pokusila zmasakrovat návštěvníky baru poté, co dvěma nezletilým mladíkům servírka nedovolila hrát na výherních automatech. Ti se vrátili domů, ozbrojili se tyčemi a mačetami, svolali známé a zorganizovali odvetný nájezd na restauraci, kde těžce zranili několik hostů. Na odchodu vykřikovali jak to „těm bílejm hlavám nandali“ a jeden z ležících mužů ještě dostal do hlavy ránu mačetou.

Situaci na čas uklidnilo až povolání 50 policejních těžkooděnců, kteří už druhou noc hlídkovali v ulicích Varnsdorfu, Rumburka, Šluknova a Nového Boru. Policie si jejich přítomnost pochvaluje, kriminality prý výrazně ubylo a zatím zaznamenali jen jednu malou krádež – skupina mladistvých okradla jiného mladíka o ledvinku s peněženkou a přehrávačem…

Londýn – Rumburk – Nový Bydžov. A co dál?

Může to být osa Londýn – Rumburk – Nový Bydžov. Rostoucí napětí v severočeských městech mezi romskými přistěhovalci a „bílou“ většinou hrozí, že se v otevřené konflikty vyhrotí i jinde. Jako v Novém Bydžově, kde vloni eskalovaly poté, co jeden zdejší obávaný Rom znásilnil dívku. Demonstrace neonacistů a jejich odpůrců se tu poté střídaly jedna za druhou.
Nový Bydžov přitom donedávna nebyl žádnou rizikovou lokalitou. Nefiguroval ani v pět let staré analýze romských ghett a chudinských čtvrtí. Na rozdíl od Jaroměře, Broumova, Vysokého Mýta a zhruba dvacítky dalších východočeských měst.
Ministerští úředníci připouštějí, že kvůli vystěhovávání Romů z jejich původních domovů je dnes v celé republice už 400 ghett, na rozdíl od tří stovek před pěti lety. Většina dospělých v nich nemá práci. Zadlužené rodiny jsou závislé na sociálních dávkách a děti končívají ve „zvláštních školách“. Chudinské lokality vznikají hlavně v malých a chudších městech. V bohatších regionech naopak kvůli nucenému stěhování ubyly.

(Zpravodajové Deníku)