Soud jí rovněž uložil desetiletý zákaz činnosti ve statutárních a kontrolních orgánech a zákaz podnikání v oboru nákup a prodej zboží. Podle verdiktu soudu se obžalovaná dopustila mnohamilionového podvodu.

Bývalá jednatelka novobydžovské firmy zabývající se obchodem s ovocem, zeleninou a dalšími zemědělskými komoditami si od konce roku 1999 do dubna 2006 v Novém Bydžově, v Hradci Králové a na jiných místech vypůjčila od věřitelů vysoké finanční částky. Obžaloba uvádí celkem 37 případů, kdy se jednotlivé vypůjčené částky pohybovaly od 100 tisíc až do 7,3 milionu korun.

„Věděla, že s ohledem na své finanční poměry nebude schopna dostát ani základní podmínce vyplývající z jednotlivých uzavřených smluv o půjčkách, tedy že nebude schopna peníze ve smluvené době nebo na výzvu věřitele vrátit. Činila tak převážně s užitím nepravdivých slibů vyplácení provizí. Od věřitelů vylákala půjčky, které posléze byla schopna jen částečně splatit za pomoci dalších půjček,“ uvedl při zahájení hlavního líčení státní zástupce Jan Bohutínský.

Obžaloba uvádí 37 věřitelů, kterým Hrdinová měla způsobit celkovou škodu přesahující 46,6 milionu korun. Včera však státní zástupce navrhl senátu, aby ženu zprostil obžaloby ve dvou případech, takže celková škoda poklesla na zhruba 43,2 milionu korun.
Hrdinová u soudu přiznala, že má další dluhy a že soud vyhlásil na její majetek konkurz, o který sama požádala. „V žádném případě jsem žalovaný skutek nespáchala v úmyslu obohatit se na úkor cizího majetku,“ vypověděla obžalovaná s tím, že si peníze vypůjčovala na podnikání. Zatímco sama se ve firmě věnovala obchodu s ovocem, zeleninou a zemědělskými komoditami, její společník měl na starosti autodopravu. Hrdinová se věnovala také účetnictví společnosti. Na dotaz předsedy senátu Miroslava Mjartana, proč vypůjčené peníze nebyly zahrnuty do účetnictví firmy a že řada písemných smluv chybí, Hrdinová odpověděla: „Prostě jsem to nezvládla.“ Přiznala také, že později neměla dostatek finančních prostředků na splácení dluhů i provizí a řešila to dalšími půjčkami.

Obžalovaná věřitelům tvrdila, že vypůjčené peníze využije při podnikání firmy, tedy na nákup a prodej ovoce, zeleniny a zemědělských komodit. „Kde jsou desítky milionů korun a zboží?“ zeptal se předseda senátu obžalované při zahájení jednání. „K tomu bych se nerada vyjadřovala,“ odmítla Hrdinová sdělit. Ani nechtěla říci, jakým způsobem využila zisky z těchto obchodů.
Blažena Hrdinová dosud nebyla soudně trestána. K okolnostem, které jsou pro ni přitěžující, patří nejen výše způsobené škody a počet poškozených, ale i dlouhá doba, po kterou se obžalovaná trestného činu dopouštěla.

Rozsudek krajského soudu není pravomocný. Hrdinová se na místě odvolala, státní zástupce se vzdal práva na odvolání.