Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podomní šmejdi. Za překažení kšeftů neváhali použít násilí

Pardubice - Podomní prodejci „levných" energií se za přivolání policie zkoušeli redaktorovi Deníku i mstít. Neúspěšně…

22.1.2015 25
SDÍLEJ:

Nenecháš nás dělat podvody? 
Tak co takhle ránu? Podomní prodejce Lukáš Demeter to komentoval slovy: "No a co?"Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Málokdy se stane, že sám novinář je nakonec i hlavním aktérem své vlastní reportáže.  Většinou totiž tyto příhody slyšíme až zprostředkovaně. Když u našich dveří zazvonili podomní prodejci, netušil jsem, že se o chvíli později budu muset bránit napadení.

Šmejdi. Termín označující prodejce předraženého zboží či služeb vstoupil do našich slovníků se stejnojmenným dokumentem novinářky Silvie Dymákové.  Dva mladí muži, kteří přišli nabízet údajně levnou elektřinu od nového dodavatele, nedbali na upozornění, že podomní prodej je v Pardubicích zakázán a jejich odchod z domu uspíšilo teprve přivolání hlídky městské policie.

O tom, že agresivita těchto prodejců, roste čím dál víc, jsem se přesvědčil vzápětí. Svůj sortiment rozšířili z pochybných předváděček i na podomní prodej. Ten ale na rozdíl od předváděček mohou města a obce zakázat. Pardubice tak učinily v roce 2013.
Přesto tento zákaz mnozí z nich nejen nerespektují, ale někteří se chovají i agresivně. Vlastní zkušenost s tím má i autor tohoto článku. Než k domu přijela hlídka městských strážníků, stihli mi tito dva sebevědomí prodejci nejen vyhrožovat tím, že si mě najdou, zbitím, uřezáním hlavy, žalobou a ve finále neváhali sáhnout ani k použití násilí…

Celý příběh se začal odehrávat ve chvíli, kdy u domovních dveří v domě začali zvonit dva slušně oblečení mladí muži s nabídkou údajně výhodné změny dodavatele energií. To jsem pochopitelně odmítl a oba mladé muže upozornil i na existující vyhlášku města, která právě takovýto podomní prodej zakazuje. V té chvíli ale z dvojice spadla fešácká a slušná maska.

Co máš za problém?

„A co jako máš za problém? Co se do toho sereš? My tady přece nic neprodáváme!" vystartoval jeden z prodejců Lukáš Demeter. K odchodu se ale oba muži neměli.
Přátelské upozornění na možný konflikt se zákonem nemělo očekávaný účinek, oba muže z domu dostal až telefonát na linku městské policie. Teprve ve chvíli, kdy zjistili, že hlídka opravdu na místo vyjede, změnili oba mladíci názor a opustili dům.

Protože ale na místo už mířila hlídka městské policie, vyšel jsem za nimi ven před dům. Oběma „prodejcům" se to pochopitelně nelíbilo.
Po upozornění na fakt, že by měli setrvat na místě do chvíle, než přijede hlídka pardubické městské policie, přišla agresivní reakce.

Chtěl mi řezat hlavu

Nadávky vystřídala hrozba násilím. V té chvíli, kdy došlo na výhrůžky napadením a zraněním, jsem z kapsy vytáhl telefon a začal nahrávat v domnění, že od dalších výpadů je odradí právě skutečnost, že ví, že jejich chování bude zaznamenáno na kameře. Ani to však nefungovalo.

„Ti ji nakouřím ti říkám! Vezmu tě a…," vyhrožoval nadále Lukáš Demeter, zatímco se na mě rozpřahoval pěstí. „Pusť ten telefon, jestli nechceš, abych tě dneska večer podříznul," pokračoval ve výpadech Lukáš Demeter.

Nakonec úder pěstí

Protože zastrašování nefungovalo, zvolil agresivnější styl. Po pár krocích hodil na zem své desky s výhodnými nabídkami cen energií a rozběhl se proti mně a pěstí mě udeřil do hlavy. Následovaly další už neúspěšné pokusy udeřit mě znovu. Když po chvilkovém přetahování zjistil, že to nepůjde, ustoupil a odešel si sebrat desky. Chvíli poté už na místo dorazila hlídka městské policie.

„U obou prodejců byla zjištěna totožnost. Strážníci předali případ napadení k vyřešení státní policii. Ve věci podomního prodeje budeme věc řešit ve správním řízení," uvedl ředitel Městské policie Pardubice Rostislav Hübl.

Pokuta až 20 tisíc

Útočníka se ujme státní policie. „Ve věci bylo zahájeno šetření pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití vyhrožováním újmou na zdraví a drobným ublížením na zdraví. Pachateli za to může hrozit až dvacetitisícová pokuta," prohlásila mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Neotvírat, volat

„Že celá věc dospěla až k fyzickému napadení, není zcela překvapivé. Tito prodejci jsou zvyklí jednat z pozice síly a dominance, což platí zejména na slabé seniory a pokud jejich triky nezaberou, mohou se uchýlit i k násilí. To o této takzvané živnosti vypovídá mnohé," dodala k události preventistka pardubické městské policie Blanka Holešovská.

„V případě domovních prodejců v Pardubicích jde vždy o protiprávní jednání, proto v každém případě volejte na místo policisty a nejlepší opatření je těmto lidem dveře vůbec neotvírat," nastínila možný recept Blanka Holešovská.

Autor: Jiří Sejkora

22.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 25
SDÍLEJ:
Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Odvolí všichni a zavřeme místnost dřív? To nepůjde

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se znovu otevřely, účast zatím vysoká

Pardubický kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení