V pardubické věznici jsou mladiství zavřeni pouze na samostatném patře. Mezi mřížemi jsou ubikace, které se ale nezamykají. Nezletilí trestanci tak mezi sebou mají zcela volný pohyb, a to jde o pachatele, kteří by jako dospělí seděli v uzamykatelné cele. Navíc mladiství se ve vězení řadí k těm nejnebezpečnějším, kteří nemají zábrany.

„Loupežná přepadení, většinou seniorů nebo dětí u škol. Zbytek tam byl za drogy, sexuální delikty a krádeže, to bylo tak 75 % té party, která se tam otrávila. Celý den se baví o tom, co provedli za hrdinské činy: koho okradli, jak při tom byli dobří. Druhé téma hovoru je o tom, kde se čím zfetovali a jak se nastřelili. O tom se dovedou bavit celý den a další den znovu dokola. A všichni jsou nevinní – bez výjimek. Nikdo z nich si vinu nepřiznává. 'Já jsem to musel udělat, protože jsem potřeboval peníze' – to je smrtelně vážně jimi podávané zdůvodnění," prozradil dobře informovaný zdroj, který si přál zachovat anonymitu.

Část této otrávené party přišla do Pardubic z věznice Všehrdy, kde se jim podařilo na nepohodlné dozorce vybájit falešná obvinění z šikany. Hrozbu „Dopadnete jako ve Všehrdech" tak slyšeli i pardubičtí dozorci. „Neustále tipují a hledají slabiny. Za týden dovedou zmapovat pohyb dozorce, časem i zjišťují další a další informace, rodinu, bydliště, vše, co by proti němu mohli použít. Aby nemuseli dodržovat povinnosti, vymohli si nějakou výhodu, zkouší, kdo jim co povolí. Je to jejich zábava, které se věnují nepřetržitě," dodává zdroj.

V pardubické věznici se nachází kolem 800 vězňů. Na ně ve dne dohlíží pouze 12 až 18 dozorců. V noci je to jen poloviční počet. To vše za 18 000 korun nástupního hrubého platu…