Výše pokut zdaleka nedosáhla částek jako v případě podobného skladu v Libčanech na Královéhradecku, kde inspekce potrestala provozovatele areálu, společnost SNOG, deseti miliony korun. Provozovatel chvaletického skladu před lety zmizel.

Inspekce uložila pokutu vlastníkovi areálu, kterou je firma Avot Chvaletice, další dostal pracovník společnosti Purum Praha, jenž s chemikáliemi ve skladu manipuloval. Částky se pohybují v řádu několika desítek tisíc korun. „Další fyzická osoba se proti pokutě odvolala,“ uvedl Martin Klingr.

Ve Chvaleticích policisté a inspektoři životního prostředí objevili v polovině loňského června skladiště nebezpečných chemikálií v bývalém průmyslovém areálu. Nelegální úložiště bylo zajištěno, když zde pracovníkovi firmy Purum explodovala neznámá látka a byl zraněn.

Na místě se kromě tlakových lahví s bojovým plynem fosgenem a jinými plyny našly i stovky tun kyanidů, solí těžkých kovů, radioaktivní látky, další sloučeniny a rovněž upravené plynové pistole. Sklad provozoval Ladislav Pilc z Jihlavy, který je již zhruba čtyři roky nezvěstný a policie po něm marně pátrá.