Předseda představenstva David Chour k tomu uvádí: "Je podivné, když jako důvody neodkladnosti prohlídek jsou (dle informací z Příkazu k prohlídce vydaném Vrchním státním zastupitelstvím) uvedeny "poznatky" policie zjištěné před několika týdny a měsíci. Taktéž samotná prohlídka prostor nebyla vlastně prohlídka. Všichni neuniformovaní policisté nakonec stejně skončili v jedné zasedací místnosti, kde předali zástupcům společnosti seznam požadovaných dat a informací. Vše obratem bez problémů dostali. Policie v centrále neprováděla žádné prohlídky. Je otázkou, proč tomuto humbuku musela asistovat desítka uniformovaných policistů a proč se na převzetí dokumentů podílely zhruba dvě desítky kriminalistů. To vše by mohli vyřídit tři čtyři policisté a stejný počet techniků. O omezování pohybu zaměstnanců a blokování veřejných prostor ani nemluvím."
Společnost taktéž dopisem adresovaným Vrchnímu státnímu zastupitelství a příslušnému orgánu Policie ČR vyjádřila připravenost poskytnout jakékoli další data, informace či dokumenty v jejím držení, event. poskytnout jakoukoli jinou součinnost, kterou si policie vyžádá.
Ing. Tomáš Peterka, výkonný ředitel marketingového oddělení
Detektivové z útvaru protikorupční policie po poledni provedli domovní prohlídku v sídle společnosti Profi Credit Czech na pardubickém sídlišti Závodu Míru, kde sídlí Beranova firma Profi Credit, která se zabývá poskytováním neúčelových finančních půjček a úvěrů bez ručitele a podnikatelskými půjčkami. Firma má své pobočky kromě České republiky také na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Bulharsku. Beran, většinový vlastník této společnosti, je podle policie podezřelý z rozsáhlých daňových úniků. Podle informací z protikorupční policie měl v letech 2001 až 2007 připravit stát na daních o částku 250 milionů korun.
"Odmítáme jakékoliv podezření z daňových úniků, kterých se měl dopustit pan David Beran, či naše společnost. Naše společnost je řádným plátcem daně a za dobu od roku 2001 zaplatila České republice na dani řádově stovky milionů korun a prochází každoročně účetním auditem, přičemž poslední 3 roky je auditována renomovanou nadnárodní auditorskou společností. Domníváme se, že kroky orgánů, které proti nám byly učiněny, mohou souviset s miliardovými spory pana Berana, s jeho bývalými obchodními partnery, a snahou o diskreditaci pana Berana a jeho osobní a majetkové zničení," nechal se slyšet Tomáš Peterka, výkonný ředitel marketingu Profi Creditu. "Upozorňujeme, že tímto naší společnosti vznikají nedozírné škody," dodal.
Blesková razie zaskočila nejen samotné zaměstnance firmy, ale i některé zákazníky. „Měl jsem zde sjednanou schůzku, ale nyní jsem zděšen. Vůbec nechápu, co se vlastně děje,“ řekl jeden ze zákazníků, kterého u dveří pardubické pobočky zastavila policejní páska.
Policisté se poté přesunuli do Chrudimi, kde obsadili restauraci Kometa. Zde se měl údajně podnikatel David Beran skrývat. „Naše jednotky v těchto chvílích obsadili podnikatelův dům na Podhůře u Chrudimi,“ pravil Skřepek.
Terezii Dobrovolné jsme se pokoušeli dovolat, ale marně. Bývalá Miss nezvedala telefon.
Před soukromým pozemkem Davida Berana stojí policejní automobil pražské poznávací značky. Policistě střeží příjezdovou cestu, kterou zatarasili. A zněmožňují civilistům přístup do blízkosti pozemku.
„Po celé republice prohledáváme osm míst. Účelem prohlídek je zajištění důkazních materiálů pro další vyšetřování. Další informace nemůžeme a nebudeme sdělovat,“ uvedl Skřepek.
„V tuto chvíli nemohu k této věci cokoliv říci. Snad později budeme vědět víc,“ sdělil Tomáš Peterka, mluvčí společnosti Profi Credit Czech. Neodpověděl ani na otázku, zda se podnikatel Beran zdržuje v České republice. „Nemohu to komentovat,“ poznamenal.
Pardubická policie se podle mluvčí v této záležitosti nijak neangažovala. „Celou operaci si personálně zajišťoval specializovaný útvar z Prahy. O pomoc pardubických policistů nebylo žádáno,“ prohlásila tisková mluvčí pardubické policie Markéta Janovská. Okresní ředitelství pardubické policie tak posloužilo pouze jako přechodná základna pro několik desítek zúčastněných policistů.
Policejní razie nezůstala bez reakce
Společnost Proficredit poskytuje spotřebitelské úvěry. Všechny platby probíhají přes bankovní převody. Společnost Proficredit je řádně auditovaná významnou mezinárodní auditorskou společností z velké čtyřky a za dobu od roku 2001 zaplatila České republice na dani řádově stovky milionů korun. Kdyby o to policie požádala, všechny dokumenty, které by chtěla získat, by jí byly na vyžádání předány.
Otázkou je k čemu tato demonstrace síly vůči mé osobě a všem příbuzným včetně mé matky měla sloužit. Zárážející je především skutečnost, že se o takto podstatném právním postupu jeho adresát dozvídá nejprve od tisku a teprve poté od příslušného státního orgánu. Jsem přesvědčen, že pravdu mají některá média, která akci policie dala do souvislosti s obchodními spory, které vedu se svým bývalým obchodním partnerem. Přesto, že jsem nyní v zahraničí, spojil jsem se svými právními zástupci a daňovými poradci, aby i přes tento nepochopitelný postup policie s nimi spolupracovali, předali jim případně všechny potřebné podklady a informace. Toto prohlášení činím za sebe jako fyzickou osobu. Předpokládám, že společnost Proficredit se vyjádří samostatně.
Prohlášení Davida Berana, akcionáře společnosti Proficredit a. s.
"V této fázi úředního postupu, podle informací, které jsou zatím dostupné, se mohu domnívat, že došlo k porušení trestního řádu. Nebyl proveden předchozí výslech toho, u koho se prohlídka konala, tedy pana Berana. O neodkladnou záležitost se zřejmě nemůže jednat, neboť policie nikdy předtím nepožádala pana Berana o součinnost. Uvedený postup vybočuje ze zásady přiměřenosti trestní represe, neboť existují jiné prostředky, jak důkazy pro šetření policie získat, přičemž takto zvolený postup je nepřiměřený. Chci poukázat na ustálený výklad zákona, že účelu trestního řízení nelze dosahovat za cenu porušení procesních předpisů, s čímž souvisí i zásada zdrženlivosti (přiměřenosti), v souladu s níž ani do práv osob důvodně podezřelých by nemělo být zasahováno více, než je nezbytně nutné. Pan Beran navíc není členem statutárního orgánu společnosti a není v této fázi známo nic o tom, že by byl podezřelý, a proto zásah do jeho obydlí, nelze považovat za přiměřený a zákonný."